İbs Hastalığı, Belirtileri Ve Tedavisi

İbs Hastalığı Nedir?

İrritabl bağırsak sendromu olarak da bilinen bu rahatsızlık, bağırsak sisteminde oluşan bazı  problemler olarak bilinmektedir. Sadece bağırsakta değil, bağırsaktan başlayarak tüm vücuda etki etmektedir. Bu hastalığın bir çok belirtisi fizyolojik olarak görülse de, organik bir sebebi bulunmuyor.

Bu sendrom, kadınlarda erkeklere göre bakıldığında iki kat daha fazla görülmektedir. Yirmi yaşından sonraki kişilerde bu belirtiler daha çok saptanmaktadır.

İbs Hastalığı Belirtileri

İbs hastalığı belirtileri, fizyolojik olarak kendini göstermektedir ve bu kişilerin yaşam kalitesinde belli bir düşüş görülmektedir.

Bu belirtiler:

  • Dışkılamanın farklı olduğu görülmektedir. Normal sindirim sistemi aksine, kabızlık ve ishal gibi belirtiler daha çok görülmektedir. Kronik bir rahatsızlık olan bu sendrom, uzun sürmektedir ve bazen bu belirtiler bir yıl devam etmektedir.
  • Bağırsak tamamen temizlenmeyerek, işlevini yerine getiremeyebilir. Bazen sümük şeklinde bir yapı ile kendini gösterir. Boşalım tam sağlanamadığı için vücudu oldukça zarar verici bir durum ortaya çıkabilir.
  • Yoğun şişkinlik durumu. Kişinin midesinde aşırı bir gaz durumu meydana gelir. Bu da günlük hayatını olumsuz etkiler.
  • Bağırsaklar işlevini tamamen yerine getiremez ve yetersiz kalır.
  • Mide yapısı bozulur ve mide ekşimesi olarak kendini gösterir. Bazen bulantı durumları da ortaya çıkabilir.
  • Cinsel hayat bozularak, kişilerde cinsel isteksizlik görülür.

Bu belirtilerin bir kaçını birlikte görüyorsanız, doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Bu şekilde erken teşhis yapılarak, uygun tedavi yöntemlerine başlanabilir. Kişi zarar görmeden iyi bir şekilde sonuçlanabilir.

İbs Hastalığı Tedavi Yöntemleri

Huzursuz bağırsak sendromu diyeti sayesinde, hastalık sebebi ile ortaya çıkan belirtilerden kurtulmanız mümkün. Muayene sonucunda vücuda nelerin dokunduğu ve midenin neden zarar gördüğü konusunda bulgular ortaya çıkar. Bu bulgular sonucunda, uygun diyet yöntemiyle bu rahatsızlık durumundan kurtulabilirsiniz. Yavaş yavaş yenen yemekler, uygulanan bu listeler yaşam kalitenizi arttırmaya yardımcı olacaktır. İlaç tedavisi oldukça sık kullanılmaktadır. Bu bağırsak sendromunu düzeltecek ilaçlarla destekliğinde tedavi de olumlu sonuçlar ortaya çıkacaktır. Doktorunuzun dediği her şeyi yapmaya özen gösterin ve ihmal etmeyin.

İbs hastalığı tedavi yöntemleri arasında bir diğer ise, probiyotik kullanımına dikkat etmektir. Yararlı bakteri barındıran bu besinler midede ki organizma oranını dengeleyerek, midenin rahatlamasına yardımcı olur. Düzenli egzersiz, herkes için önerilen yöntemler arasında yer alır ve sağlık için bir çok olumlu katkısı bulunuyor. Diyet ve egzersizi bir arada götürerek, bu bağırsak rahatsızlığının belirtilerini en aza indirebilirsiniz. Önerilen başka bir tedavi yöntemi akupuntur tedavisi olarak karşımıza çıkıyor. İğneler vücutta dengeleme yaparak kişinin rahatlamasına da yardımcı oluyor. Bu tedavi yöntemlerine kesin çözüm gözü ile bakılmamalıdır, sadece rahatlatan öneriler olduğu bilinmelidir. Bu yöntemler, kişiler üzerinde farklı sonuçlara yol açacağı için ihtimaller dahilinde sonuçları düşünülmelidir. Bu nedenle bu süreçte uzman yardımı iyi olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu