Hüzünlü Bir Geçmiş: Ölüm Tarlaları Ölüm Tarlalarındaki Katliamın Sorumlusu: Pol Pot

Pol Pot, Kamboçya’nın Fransız sömürgesi olduğu zamanlarda, varlıklı bir ailenin çocuğu olarak 1925 yılında dünyaya geldi. 1948 yılında eğitim için Fransa’ya giden Pol Pot, ilk siyasi eylemini Fransız Komünist Partisi’ne katılarak gerçekleştirdi. Fransa’da beş yıl kalan Pol Pot, Kamboçya’nın bağımsızlığını kazanmasıyla ülkesine geri döndü. Kamboçya Komünist Partisi’ne katılıp, bu partide yükselmeye çalıştı. Aynı zamanda başkent Phnom Penh’de yıllar sonra düşman ilan edip katledeceği öğretmenlerden biri oldu. Yolculuk yaptığı Çin’de Mao’nun gerçekleştirdiği kırsal ütopya fikrinden baya etkilenen Pol Pot, ülkesine döndüğünde partinin silahlı kolu olan Kızıl Kmerlerin başına geçti.

Kızıl Kmerlerin Katliamı

Ülkenin ormanlık bölgelerinde karargah kuran Kızıl Kmerler, inandıkları fikir çerçevesinde kapitalizmden ve kentten uzak bir şekilde doğanın göbeklerinde yaşamlarını sürdürdüler. 1970 yılına kadar bu doğanın ortasındaki yaşam sürdü ve o yıl Kamboçya’da gerçekleşen ABD destekli yapılan bir darbe ile ülkeyi sömürge olmaktan kurtaran lider Sihanouk Pekin’e kaçmak mecburiyetinde kaldı. ABD destekli yeni yönetimi tanımayan Kızıl Kmerler ise mücadele etmeye başladı.

Pekin’e kaçan Sihanouk’un da desteğini alan Kızıl Kmerler, ABD destekli yönetimi yenip devirdiler. İlk başta halk bu askerleri kahraman olarak görse de, sonradan bunlar tarafından acımasız işkencelere ve ölümlere tabi tutuldular. İnsanlar tarlalarda çalışmaya mahkum edildi. Ülke Orta Çağ’ın karanlık dönemlerine sürüklenmeye başlandı. Ülkedeki ekonomi sadece tarıma bağlandı ve tek üretilen madde pirinç oldu. Okur yazarlık ve entelektüellik suç haline geldi. Gözlük veya saat takmak, yabancı dil bilmek işkenceye uğramak için yeterli sebeplerden ikisiydi. Bu şartlar içinde doğal olarak en büyük düşmanlardan biri de öğretmenlerdi.

Katliamın Boyutları

Dünya bu katliamı görmezken, yaklaşık 2 milyon insan katledildi. Tüm bunların sorumlusu olan Pol Pot ise ABD’nin verdiği yakalama kararına rağmen ev hapsinde bulunduğu yerde 15 Nisan 1998’de doğal sebeplerden dolayı öldü. Kamboçya’da günümüzde geçmişte işlenen bu katliamların ve işkencelerin gözler önüne serildiği müzeler bulunuyor. Eski nesilden sağ kalanlar bu şokun etkisini hala atlatabilmiş değiller. Eski nesilden yeni nesile geçen katliama bağlı oluşan bu şok durumu da bir süre ülkenin üzerinden kalkacak gibi görünmüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu