Hristiyanlığın Kutsal Kilisesi: St. Paul, Tarsus

Tarsus kuruluşundan bu güne kadar birçok dine ve inanca ev sahipliği yapmıştır. Bu sebepten dolayı birçok sayıda tarihi yer ve mekân bulunmaktadır. Hristiyanlık tarihi için önemli bir yeri olan Aziz Paul adına yapılmış olan St. Paul Kilisesi de bunlardan biridir. St. Paul Kilisesi MS 11 ila 12 yüzyılları arasında yapıldığı düşünülmektedir. St. Paul Kilisesi Hristiyanlar için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Bu sebepten dolayı her yıl yüzlerce turist çekmektedir. Tarsus ta buna benzer birçok tarihi mekânlar bulunmaktadır. Bu tarihi mekânlar sayesinde, doğru bir şekilde tanıtımları yapılırsa ülkemiz inanç turizmi açısından da oldukça büyük bir talep görecektir.

St. Paul Kilisesi

St. Paul Kilisesi Turizm ve Kültür Bakanlığı tarafından 1994 yılında koruma altına alınmıştır. 1997 senesi içerisinde restore edilen St. Paul Kilisesi 2001 yılın da restore çalışması bittikten sonra, müzeye çevrilmiştir. St. Paul Kilisesi müzeye çevrildikten sonra yakınlarında bulunan yapılarda turizm sektörüne hizmet etmesi amacıyla kamulaştırılmıştır. Hristiyan alemi için önemli olan Aziz Paul adına Tarsus ta birçok Kilise yapılmıştır. Ancak yapılmış olan bu Kiliselerden sadece bir tanesi günümüze kadar yıkılmadan gelebilmiştir. Aziz Paul yaşamı boyunca birçok ülke ve şehir gezmiştir.

Fakat yaşamının büyük çoğunluğunu Tarsus ta geçirmiştir. İncil de de Tarsuslu Paul olarak geçmektedir. Bu sebepten dolayı Tarsus ta Hristiyan alemi için oldukça değerli olan birçok kutsal yapı bulunmaktadır. Hristiyanların bölgeyi terk etmesiyle birlikte St. Paul Kilisesi birçok farklı amaçla da kullanılmıştır. 1415’li yılları arasında Ramazan oğlu Ahmet bey tarafından Camiye çevrilmiştir. Günümüzde yapılan çalışmalarla müzeye çevrilen St. Paul Kilisesi muhteşem tarihi ve güzelliği ile ziyaretçilerini beklemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu