Houaixim Köyü, Laos (Asya)

Nehir kenarında yamaca kurulmuş küçük bir köy Houaixim. Burada Çin sınırlarına çok yakın Laos köylerinde yaşayan bir kabile yaşıyor. Köy olarak bilinmesine rağmen zamanın köy kavramından çok eski zamanlarda yaşayan insanların yaşamlarını yansıtıyor. Asya’nın çok ziyaret edilen bir yeri olmamasıyla beraber turistik anlamda hiç gelişme gösterememiş. Çevresi olan Tayland ve Kamboçya gibi her sokağında bir turist bulunmuyor. Bunun için sahte samimiyet gösterilerinden çok uzak bir köy yine de az nüfuslu olmasına rağmen insanlar gelen yabancılara kendilerinden biriymiş gibi sıcakkanlı ve samimi davranıyorlar. Bununla birlikte kısıtlı şartlarda da olsa en iyi şekilde ağırlamaya çalışıyorlar.

Houaixim ‘de Hayat

Yaşayan yerli insanlar köy şartlarına uyum sağmakta zorlanmıyorlar fakat yaşam şartları gerçekten çok zor. Elektrik bulunmadığı için bilgisayar, internet, çamaşır makinası, bulaşık makinası aklınıza gelebilecek ve yaşamı kolaylaştıran herhangi bir teknolojik alet yok. Bir kaç tane elektrik direği dikilmiş olsa da elektrik çok az eve ulaşabilmiş. Elektriğin ulaştığı evlerde de teknolojik aletler pahalı geldiği için alınamıyor. Bununla birlikte insanlar aydınlanmak için mum kullanıyor.

Houaixim ‘de zorluklar bununla sınırlı değil, tüm halk yıkanmak için köyün simgesi olan nehri kullanıyor. Genelde soğuk olan bu kıyı köyünün suyu yaz mevsimleri dahil olmak üzere daima soğuk. Gün içinde rutin işlerini bitiren insanlar her akşam yıkanmak için nehir kenarını dolduruyor. Köyün her yerinde domuz yavruları, tavuk, horoz, civciv ve köpek görmek mümkündür. İnsanlar hayvanlarını sokaklarda beslemeyi tercih ediyor. Ayrıca köydeki evler tahtadan yapıldığı için zor hava şartlarına karşı dayanıksız. İnsanlar ancak bambuları yakarak ısınabiliyor.

Houaixim Neden Ziyaret Edilmeli?

Turistik açıdan çok tatmin etmemesine rağmen, yakın çevrede yaşayan daha çok emekli olan insanlar doğal bir yaşam sürme isteği ile bu köye taşınıyor. Fakat Houaixim Köyü ‘nün asıl ziyaret edilme amacı bu değil. Gerek maddi yetersizlik gerek ulaşım zorluğu nedeniyle köy halkı baş ağrısı, mide ağrısı, sıtma tedavisi, cinsel yetersizlik ve çeşitli yaralanmalar için ormandan yararlanmaya başlamış. Her türlü rahatsızlıklarını gerek deneyerek gerekse nesilden nesile iletilen bilgilerle bitkilerden yararlanarak geçirmeyi keşfetmişler ve birçok insana şifa olmuşlar.

Ayrıca Luang Nam Tha National Park adı altında yapılan ve 3 gün 2 gece süren, 7 kişilik grupların katıldığı trekking faaliyetleri için son zamanlarda keşfedilmeye başlanmış. Tercih edilme nedeni ise 450000 KIP yani 100 liraya denk gelmesi. İyi pazarlık yaparsanız bu fiyata 1 saatlik ücretsiz masajı da ek olarak alabilirsiniz.

Houaixim ziyareti için bir diğer neden meşhur Laos viskisi. Alkol oranının yüksek olduğu bu köyde pirinçten yapılan bu viski oldukça meşhur. Ayrıca kimi ağaçların köklerinden ve kabuklarından yapılan şifalı bitki çayları da oldukça beğeni topluyor. Temiz, el değmemiş doğası, şifalı bitkileri, yemyeşil görüntüsü, teknoloji, radyasyondan uzak ve kullanılan şeylerin çoğu doğadan olduğu için sağlıklı yaşamı ile Houaixim köyü yaşamın bütün zorluklarına dayanmaya güç veriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu