Histamin Alerjisi Nedir?

Vücudun immün yanıtında önemli bir rol oynayan histamin, uyku düzenini ve orgazmı kontrol ederken sindirimi de düzenler. Bağışıklık yanıtının meydana gelmesini ve midenin görevini tam yapabilmesi adına vücutta üretilen bir kimyasal olan histamin, genel anlamda yarattığı olumsuzluklarıyla tanınır. Özellikle göstermiş olduğu alerjik reaksiyonları ile bilinen histamin alerjisi, ciltte kaşıntı, döküntü ya da kurdeşen gibi rahatsızlıkları oluşturur.

Yukarıda saydığımız rahatsızlıklar vücutta baş gösterirken histaminin salgılanmasıyla birlikte de kasların kasılması meydana gelir. Tabi bu da solunum yolunu etkileyerek, nefes darlığına neden olur. Bu da kan birikimiyle şişme oluştururken, gözlerde yanma, sulanma ya da hapşırık gibi reaksiyonlar oluşturur. Bu saydıklarımızın hepsi histamin alerjisini gösterir.

Histamin Alerjisi Rahatsızlığı Nasıl Önlenir?

Histamin alerjisinde çok sayıda alerjik ilaçlar kullanılabiliyor. Doktorlar tarafından verilen ilaçlar, histamin etkisini en aza indirebiliyor. Histamin vücutta fazla miktarda bulunduğu zaman, kötü sonuçlar da ortaya çıkartabiliyor. Özellikle de nefes alma zorluğu yaşatmasıyla bilinen histamin için mutlaka uzman doktordan destek alınması gerekiyor.

Histamin alerjisinin vücutta baş göstermesiyle ortaya çıkan bu rahatsızlık zaman zaman kaşıntı ya da döküntülere neden olabilir. Bu tip rahatsızlıklar doktorun verdiği ilaçlarla ortadan kaldırılabiliyor. Verilen ilaçlar daha çok etkilerin ortaya çıkmasına engel oluyor. Ağır alerjik durum geçiren hastalara da yine doktorun önerdiği daha ağır etkisi olabilen farklı ilaçlar verilebiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu