Hırsızlık Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar?

Çağımızın en büyük sorunlarından biri de hayatı tehdit eden hırsızlık vakalarıdır. Genel asayiş düzenini bozan bu suç ciddi oranlarda artış göstermektedir. Her an bu tehlike ile karşı karşıyayız. Ne zaman, nerede değerli eşya ya da paramızın zarar göreceğini kestirmek oldukça zordur. Güven ortamı bu kadar sarsılmışken, insanlar çeşitli yollara başvurarak kendilerini ve mallarını garantiye alma yoluna gitmektedir.

Artan hırsızlık vakaları insan hayatını tehdit etmekte, evimiz, paramız, arabamız, iş yerimiz her an hırsızlık tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktadır. Gözü dönmüş hırsızlar, bu haram kazanç için akla gelmeyecek yöntemler denemektedir. Biz de hırsızlara karşı güvenlik önlemlerini almalıyız ancak tüm bunlar hırsızları durdurmakta yetersiz olabilir. Bu nedenle son önlem olarak hırsızlık sigortası yaptırılmalıdır. Hırsızlık sigortası nedir, ne işe yarar? Hırsızlık sigortası zorlama yoluyla hırsızlar tarafından verilen maddi zararın temin edilmesidir.

Hırsızlık sigortası nedir, ne işe yarar? Hırsızlık sigortası, sigortalı adreste bulunan eşyaların hırsızlık girişimi sonucu uğrayacağı zarara karşı güvence sunmaktadır. Belirtilen eşyaların bulunduğu yere;

  • Delme, kırma, zorlama yoluyla girilmesi
  • Kesinleşmiş olan hırsızlıklar
  • Aşma ve tırmanma yoluyla girilen hırsızlıklar
  • Haksız yere temin edilen anahtarla ve şifre kırma yöntemi ile gerçekleştirilen hırsızlıklar
  • Öldürme, yaralama ve tehdit gibi zor kullanarak yapılan hırsızlıklar güvence altına alınmaktadır.

Eğer yerine yenisini koymaya zorlanacağımız eşyamız varsa sigorta yaptırılması hayati önem taşımaktadır. Hırsızlığın; sivil hırsızlık, ticari hırsızlık ve kasa hırsızlık çeşitleri bulunmaktadır.

Hırsızlık Sigortasının Avantajları

Sigorta, herhangi bir mal, eşya veya direkt olarak canımızın güvence altına alınmasıdır. Günümüzde en büyük risklerden biri olan hırsızlık sorununa karşı da insanlar, hırsızlık sigortası ile önlem alma yöntemine başvurmaktadır. Hırsızlık sigortası hırsızlığı önlemese de hırsızlık sonrası doğan sorunları önlemektedir. Çalınan veyahut zarar gören mallar teminat altına alındığından, hırsızlık sonucu maddi kayıplar önlenmiş olmaktadır. Ayrıca sigorta, insanlar üzerinde psikolojik rahatlama sağlamaktadır.

Örnek vermek gerekirse, kuyumcu esnafı hırsızlık tehlikesi ile karşı karşıyadır. Hırsızlık sigortası yaptırılmışsa, hırsızlık olayı önlenemese de doğan zarar giderilmektedir. Bu durum, esnaf üzerinde psikolojik rahatlamaya, dolayısı ile huzura imkan tanımaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu