Hipoglisemi Nedir, Belirtileri Nelerdir

Bugün sizlere paylaşmak istediğim bir konu da hipoglisemidir. Çok sık rastlanır. Birlikte Hipogliseminin ne olduğunu öğrenelim. Kan şekerimizin normal değerleri altında olması durumuna tıpta Hipoglisemi denir. Halk arasında düşük kan şekeri olarak da bilinir. Hipoglisemi bir hastalık olarak kabul edilmez fakat başka hastalığın belirtisidir.

Hipoglisemi Belirtileri

Kan şekeri, yemeklerin sindirimin sisteminde parçalandıktan sonra vücut hücreleri tarafından kullanmak üzere ortaya çıkan basit yapılı şekerdir. Bir diğer adı da glikozdur. Hipoglisemi durumunda ise vücudunuz da depolanan glikoz karaciğer tarafından salgılanmaz ve kan şekeri yükselmez. Vücudumuzun normal kan şeker değeri 70mg/dl olarak kabul edilse de , bu durum yaş,kilo gibi değerlere bağlı olarak artabilir veya azabilir. Bu durumda doktorunuz ile görüşerek sizin için en uygun değeri öğrenmeniz daha iyi olacaktır. Vücudumuzun çeşitli organları,hormonları ve salgı bezlerinin birlikte çalışması ile kan değerleri sabit kalmaktadır. Kötü beslenme ya da başka bir hastalıktan dolayı bu değerler değişebilir. Bunun için de sağlıklı beslenmek gerekir. Kandaki şeker miktarı artar ise de bu da diyabetin önemli belirtilerinden biri, hiperglisemi ortaya çıkar. Hipoglisemi tedavi edilmez ise, vücutta kalıcı nörolojik hasarlar neden olabilir. Hatta ölümle sonuçlanabilir.

Hipoglisemi en çok kimler de görülür?

Genellikle yanlış diyet yapan insanlarda Hipoglisemi oranı oldukça fazladır. Zayıf yapıda,iyi beslenmeyen hanımlar ve anorektiklerde de hipoglisemi oranı oldukça fazla olabiliyor. Özellikle açlık kürleri ile kilo vermeye çalışanlar, yanlış detoks programlarını uygulayanlar da hipoglisemi sık görünen bir problem olabiliyor. Ailesinde şeker hastalığı olanlarda da hipoglisemiye yakalanma riski daha fazla olabiliyor. Size kan şeker seviyenizi yükseltmek için bir ipucu vereceğim. Öğlen yemeğinden önce haşlanmış bir orta boy patates tüketmek hipoglisemiye güzel bir çözümdür. Eğer çok sık kan şekeriniz düşüyor ise kahvaltıya da haşlanmış patates yiyerek de başlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu