Hipertansiyon Tedavisi

Damar içindeki kanın damar duvarına yaptığı basınca tansiyon denir. Hipertansiyon kan basıncı yüksekliğidir. Mutlaka kontrol altına alınması gerekir. Aksi takdirde ani beyin kanamasına ve ya felçlere sebep olabilir. Yüksek tansiyon nedeni ile organları besleyen damarlarda tıkanıklıklar, yırtılmalar olabilir. Yüksek tansiyon organlara giden kan akışını bozarak organ yetmezliklerine kadar sonuçlanabilir.

Hipertansiyonun belirtileri arasında burun kanaması, kulakta çınlama, yürümede zorlanma, zaman zaman çok sık idrara çıkma ya da bacaklarda şişlik görülebilmektedir. Bu belirtilerden herhangi biri ortaya çıktığında, mutlaka doktor kontrolünden geçmek gerekmektedir.

Hipertansiyonun Nedenleri?

Nedenleri arasında günlük aşırı tuz tüketimi, stres, ailede hipertansiyon öyküsü, aşırı şişmanlık gelmektedir. Şeker hastalığı da tansiyonu tetikleyip yüksek çıkmasına sebep olabilmektedir. Ayrıca kadın doğum hapları ve bazı ağrı kesicilerde yine tansiyonun yükselmesine sebep olabilmektedir. Tanı mutlaka bir uzman tarafından konulmalıdır. Eğer tansiyon 140/90 mm/hg nin üzerine çıkarsa muhakkak tedaviye başlanmalıdır. Hipertansiyon tanısı konurken 24 saatlik tansiyon kontrolü yapılmalıdır. Bunun yapılabilmesi için, holter denilen özel tansiyon aleti ile kişi uyurken de tansiyonu ölçülebilir. Kan basıncını yükselten birçok etken bulunmaktadır. Tanının tam konulabilmesi için kişi ölçüm öncesinde dinlendirilmelidir. Sigara kullanımı ve kahvede tansiyonu tetikleyen nedenler arasındadır. Ölçümden bir saat kadar önce sigara ve kahve içmemek gerekmektedir.

Hipertansiyon Tedavisi

Öncelikle amaç tansiyonun kontrol altına alınmasını sağlamaktır. Tedavinin ana temeli yaşam tarzındaki değişikliklerdir. Bunun yanı sıra uygun tedavi yöntemiyle de tansiyon kontrol altına alınmalıdır. Düzenli ilaç kullanımının yanı sıra egzersiz, tuz alımının kısıtlanması önemlidir. Günümüzde kullanılan ilaçlar tansiyonu düzenlerken aynı zamanda kalp damar sistemini korur ve böbreklerin bozulmasını engeller. Bunun yanı sıra uygun beslenme ile de tansiyon kontrol altında tutulmalıdır. Ayrıca tansiyon kontrol altına alındıktan sora ilaçla tedavi bırakılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu