Hipertansiyon Nedenleri Nelerdir?

Hipertansiyon; bir diğer adıyla yüksek tansiyon olarak bilinir. Yüksek tansiyon kanın damar içinde yaptığı basınç sayısıdır. Ölçüm sonucunda 120/80 mmHg değerinden yüksek çıkması kişiyi riskli gruba sokar. 140/100 mmHg üzerinde çıkan sonuçlarda kişi yüksek tansiyon hastası grubuna girer. Yüksek tansiyon hastası olan kişilerin beyin kanamaması ve felç (inme) geçirme olasılığı çok yüksek olduğu için hemen sağlık merkezlerine başvurmaları ve önlemlerin alınması gerekir. Hipertansiyon tanısı konulan hastaların doktor kontrolü altında düzenli ilaç kullanmaları gerekir.

Yüksek Tansiyon Sebepleri

Hipertansiyon nedenleri arasında sağlıksız beslenme, obezite, hareketsizlik, hormon bozukluğu, stres ve genetik sebepler yer almaktadır. Tuzlu beslenme, alkol ve sigara kullanımı hipertansiyon hastalığını tetikler. Yüksek tansiyon tedavisi gören hastaların sigara ve alkolü kesinlikle kullanmaması gerekir. 50 yaş üstü kişilerde görülme sıklığı daha çok olmasına rağmen strese bağlı olarak artık her 3 kişiden birinde görülmektedir. Kadınlarda erkeklere oranla daha çok hipertansiyon hastalığına rastlanır. Hipertansiyon tanısı konan kişilerin özellikle stresten uzak durmaları gerekir.

Yüksek Tansiyon Belirtileri

Yüksek tansiyon hastalarında; halsizlik, kusma, kulak çınlaması, baş ağrısı, ayaklarda şişme (ödem), görme bozukluğu, kalp çarpıntısı durumları görülebilir. Hipertansiyon tedavi edilmediğinde; böbrek yetmezliği, görme kaybı, kalp ve damar rahatsızlıkları başta olmak üzere birçok hastalığa sebep olurlar. Genç yaşta tansiyon hastası olan kişilerde vücut bu tansiyon seviyesine alıştığı için hiçbir belirti görülmeyebilir. Ani beyin kanaması veya felç geçirme ihtimalleri daha yüksek olur. Yüksek tansiyon hastalığı tanısı konmuş kişilerin mutlaka uzman doktor yardımıyla, spor yaparak ve tuz kullanımını bırakarak tansiyonunu normal seviyelere düşürmeleri gerekir. İlaç desteği almadan yüksek tansiyon hastalığının kendiliğinden geçmesi mümkün değildir. İlaçların uzman doktor gözetiminde düzenli olarak kullanılması doktorun tavsiyelerine dikkat etmeleri gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu