Hindistan’ın Parlayan Yıldızı; Tac Mahal

Hindistan’ın Agra kentinde, gündüzleri eşsiz bir manzara olarak uzanan, geceleri de göz kamaştırıcı güzelliğe bürünen Tac Mahal; Dünya’nın en güzel yapıtlarından biridir. Jumna Nehri’nin kıyısında adeta yıldız gibi parlayan bu yapı, Şah Cihan tarafından, eşi Begüm Mümtaz Mahal adına yaptırıldı.

Hikayesi

Babür İmparatorluğunun 6. Hükümdarı Şah Cihan, eşi Begüm Mümtaz Mahal’i 16 yaşındayken görür ve ona aşık olmuş. Onunla evlenebilmek için beş yıl bekledikten sonra mutlu sona ulaşmış ve Begüm Mümtaz Mahal ile yirmi yıl evli kalmış. Evlilikleri güzel biçimde devam ederken Begüm Mümtaz Mahal, on dördüncü çocuğunun doğumu sırasında hayatını kaybetmiş.

Eşinin ölümü üzerine Şah Cihan sekiz gün boyunca yemeden içmeden kendini bir odaya kapatmış. Sekiz günün sonunda kapandığı odadan saçları tamamen beyazlamış ve çökmüş biçimde çıkmış. Eşiyle aşklarının üzerinden yıllar geçse dahi anılması için Hindistan’ın Agra kentinde, Tac Mahal isimli bu muhteşem eseri yaptırmış. Şah Cihan’ın aşkını, yıllar sonra dahi tüm evrene duyurabilen Tac Mahal, yüzyıllara meydan okuyarak günümüze kadar gelmiş ve geçen onca zamana rağmen ihtişamından hiçbir şey kaybetmemiştir.

Eser Hakkında Bilgiler

Anıtın yapımında görünümünde ince, mavi damarları olan parlak beyaz bir mermer kullanılmıştır. Kubbesi ise yine aynı mermerden yapılmış olup yüksekliği seksek iki metre kadardır. Bu kubbe Mimar Sinan’ın talebelerinden olan Mimar İsmail Efendi tarafından yapılmıştır. Türbenin yine beyaz mermerden dört tane minaresi vardır. Türbenin dört tarafına yine Mimar Sinan’ın talebelerinden olan Hattat İsmail Efendi tarafından Yasin Sure’si yazılmıştır. Ayrıca Tac Mahal, Dünya’nın yedi harikasından biri olarak kabul edilmiştir. Bu durum da Tac Mahal’in bugün bile ihtişamını koruduğunun en önemli kanıtıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu