Hibiskus Çayının Faydaları Nelerdir

Jamaika, Meksika Güney ve Orta Amerika’ya özgü olan hibiskus çayı, ‘Agau De Jamaica’ ve ‘Jameika Gülü’ olarak da bilinir. ‘Ekşi Çay’ olarak da bilinen bu çay ABD’nin California eyaletinde çok popülerdir. Boyu neredeyse 3 metreye kadar uzar ve daima yeşildir. Yaklaşık 500 türü bulunur. Çiçekleri sabah açıp akşam kaparken; ilaç olarak çiçekli kısımları kullanılır.

Hibiskusun İçeriği

İçerisinde yüksek oranda askorbik asit ve polisakaritler bulunur. Bu bileşenler bağışıklık sistemini güçlendirir. C ve P vitaminlerini içerir. Bir çok bitki proteini, pektin, organik asitler, karbonhidratlar ve mineraller hibiskusu ve hibiskus çayını çok değerli kılar.

Faydalı Hibiskus Çayı Nasıl hazırlanır?

Çayı kurutulmuş hibiskus çiçeğinden hazırlayabilirsiniz. Bir bardaklık suyu kaynatın ve ardından 1-2 çay kaşığı kurutulmuş hibiskus yaprağını içine atarak birkaç dakika boyunca demlenmeye bırakın. Tat vermesi için zencefille zenginleştirebilir, tarçın ve limon suyu kullanabilirsiniz. Daha yoğun bir tat için de daha fazla hibiskus kullanabilirsiniz. 20 dakikadan fazla demlenmesi durumunda çayın tadı acılaşacaktır.

Hibiskus Çayının Faydaları

-Bitkisel demir deposudur. Kansızlık ve demir eksikliği yaşayanlar için hibiskus çayı oldukça faydalıdır.

-C vitamini içerdiği için yağ yakmayı hızlandırır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

-Kilo vermeye yardımcıdır.

-Kan şekerini dengeler.

-Ödem söktürür ve karın şişliğini indirir.

-Akciğerleri temizler, sigaranın zararlı etkilerini önemli ölçüde azaltır.

-Tansiyonu düşürmede yardımcıdır.

NOT: hamilelik döneminde fazla önerilmeyen bir bitkidir. Ayrıca sürekli ilaç kullanan kişiler de doktora danışmadan kullanmamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu