HelpX Nedir?

HelpX, Help Exchange kelimesinin kısaltılmış halidir. Rob Prince tarafından Nisan 2001 yılında İngiltere’de kurulmuştur. Avustralya ve Yeni Zelanda’da sürekli seyahatler halinde olan Rob, çiftçilere ve otel sahiplerine ücretsiz konaklama karşılığında onlara yardım sunmaktaydı. Böylelikle HelpX sistemini kurmuş oldu. Böylelikle masraflarını azalttı ve bunu duyan diğer insanlar gazetelere ilan verdi. Sistemin ilerlediğini fark eden Rob, bir internet sitesi kurdu. Ve bu gezme kültürünü dünyaya yaydı. Bu siteye üye olmanız ücretsiz. Fakat sizin detayları görebilmeniz için 30 dolar ödemeniz gerekmekte. Ve üye olduğunuz zaman 2 yıllık ücretsiz üyelik hakkı kazanırsınız.

Gönüllü Olarak Yapılacak İşler Nasıl Bulunur?

Yukarıda da belirtildiği üzere helpx.com sitesine üye olarak sizde ücretsiz konaklama ve yemek için gideceğiniz ülkede gönüllü olarak işler bulabilirsiniz. 30 dolar ödediğiniz zaman size iş ilanını veren yerin adresi, telefon numarası ve harita üzerinde nerede olduğu gibi ayrıntıları Premium üye olduktan sonra görebilirsiniz. Fakat siz ücret ödemek istemiyorsanız bu işlemleri Google’dan halletmekte mümkün. İlan veren iş yerinin adını Google’dan arattığınızda çeşitli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Gönüllü İşler Nasıl Olmakta?

Aklınıza gelebilecek her iş için yardım arayan insanlar bulunmakta. Sizin yeteneğiniz ne ise o konuda bir iş bulup yapabilirsiniz. Örneğin İngilizce öğretmenliği, duvar boyamak veya bahçede domates, biber toplamak gibi çeşitli işler bulmak mümkün. Veya bunlar yerine otel, restoran, bar gibi yerlerde de çalışabilirsiniz. Seçim yaparken özellikle tatil yeri olan yerleri seçerseniz size tatil yapma fırsatları sunuyorlar.

Çalışabilmek İçin İngilizce Gerekli Mi?

Evet gerekli fakat ileri derece İngilizce bilgisine sahip olmanız gerekmemekte. Temel İngilizce biliyorsanız yeterlidir. Çünkü sizin gibi gönüllü çalışan bir sürü insan var. Bu insanlar sayesinde pratik yapma şansı bulacaksınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu