Hasta Bina Sendromu Nedir?

Günümüz de ortaya çıkan bir hastalıktır. Modern çağın yeni hastalığı olarak nitelendirilir. Çarpık kentleşme ile ortaya çıkan psikolojik bir hastalıktır. Teknolojik olarak donatılan binalar da yetersiz havalandırma ile ortaya çıkan bir durumdur. Elektronik cihazlar manyetik enerji alanı ve radyasyondan olan yorgunluk hastalıktır. Cihazların oluşturduğu manyetik enerjinin yüksek seviye de olması bu hastalığın ortaya çıkması için tek başına yeterli bir sebep değildir. Yanlış ısı yalıtımı ve yanlış yerleşim düzeni de bu hastalığa davetiye çıkarabilir.

Hasta Bina Sendromunun Belirtileri

Hasta bina sendromu genellikle yüksek plazalarda ve son derece yeni teknoloji ile ortaya çıkan bir sendromdur. Hasta bina sendromunun belirtileri öncelikle yorgunluk hissi, baş ağrısı ve baş dönmesiyle görülür. En temel belirtiler bunlardır. Fakat bunun için diğer belirtileri de görürsek bir uzman yardımına başvurabiliriz. Ardından gelen belirtiler ise ruh halinde ani değişimler, konsantre de bozuklu, uyku düzenin değişkenliği, unutkanlık ciltte kuruluk, solunum da bozukluk gibi belirtilerle beraber kendini gösterir. Bu alanlardan uzaklaştıkça da belirtiler azaldığından çoğu zaman hasta bina sendromu olduğunu fark edemeyiz. Stresli yaşam sürmek de hasta bina sendromunu tetikleyebilir. Eğer bu sendrom başlangıçta fark edilmezse ileri de ciddi kronik sorunlara yol açabilir. Hasta bina sendromunu gidermek için belli başlı önlemler alınabilir.

Bunlar; sigaranın ortam da içilmemesi, toksik ve uçucu olmayan malzemeler kullanılması, havalandırma seviyesinin yeterli düzeye çıkarılması, yeni halı-mobilyalar kullanılmadan önce kokularının giderilmesi, depo eşyalarının kapalı bölümlerde tutulması, fotokopi ve yazıcı gibi manyetik alan yayan teknolojik aletlerin kullanımını sınırlandırmak ve kullanılmadıkça kapalı durumda bekletmek, sıvı kaçaklarının önlenmesi, hava filtre temizliğinin düzenli yapılması ile bu sendroun önüne geçilebilir. Ayrıca stres de önemli faktör olduğundan stres ile başa çıkmayı bilmeliyiz. Hepinize sağlıklı günler dilerim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu