Hamilelikte Kanamalar Nedir, Niçin Olur ?

Rahim ağzı hassas olan kadınlarda cinsel ilişki sonrası kanama olabilir. Bu tür durumlarda doktorunuza danışıp onay alana kadar cinselliğe ara verin. Hemen hemen kanamaların hepsi önem arz eder. Bu kanamalardan özellikle düşüğe neden olabilecek kanamalar da bir an önce bir doktora başvurmanız gerekir. Bu kanamaların miktarı kasık ağrıları ya da sancılarla birlikte gelmesi çok önemlidir. Bununla birlikte adet dönemine uyan prostero hormon yetersizliğine bağlı rahim ağzı açılmasıyla birlikte kanamalar olabilir fakat bu durumda önemlidir ve önleminin alınması gerekir. Gebelikte enfeksiyon nedeni, kaynağı tespit edilmediği sürece her an rahimin kasılıp rahim ağzının açılmasına bağlı kanamalar görülebilir. Birde plasentaya ait durumlar vardır. Plasentanın yerleşimine bağlı en ufak bir rahim kasılmasında aşağı yerleşimli bir plasenta da kanama görülebilir. Ya da plasentada ayrılmalar söz konusu olabilir. Bunun dışında son aylarda doğumu erken başlatacak olan birtakım olaylar olabilir. Bu ve bunun gibi durumlar da hemen doktora gidilmelidir. Doğumun erken olması bebek için iyi olmayacaktır. Bebek rahim de ne kadar fazla kalırsa o kadar gelişecek, kilo kazanacak ve sağlıklı olma derecesi aynı oran da artacaktır.

Hamilelikte Normal Kabul Edilecek Kanamalar Var Mıdır?

Gebelikte hiç bir kanama normal kabul edilmemeli herhangi bir kanama olursa mutlaka doktora en kısa zamanda gidilmelidir. Doktora ne kadar kısa zamanda giderseniz oluşabilecek sıkıntıyı o kadar kısa sürede azaltabilirsiniz. İlk dört ayda bazı kadınlarda adet ile beraber oluşan kanamalar kulak ardı edilmemelidir. Bazı kadınlarda hormon bozuklukları olabilir ve bu kadınların gebe kalması da zor ve uzun süre almıştır. Hamilelikte bütün kanamalar önemsenmelidir ve aksi bir durumda kesin bir şekilde doktora gidilmelidir. Hamilelikte ilk üç ay, üç ve altı ay arasında ve altı dokuz ay arası kanamalar görülebilir. Özellikle ilk üç ay içerisinde oluşan kanamalar düşüğe neden olabilir.

Hamilelikte vajinadan kanaması olan bir çok kadının hiç ağrısı yoktur veya çok az ağrısı olur. Bazen kanama durur ve gebelik devam eder. Bazen de kanama ve ağrı şiddetlenir ve düşük gerçekleşir. Düşüklerin çoğuna da engel olunamaz. Düşüğün olma nedeni sağlıklı bir hamilelik süreci değil tam da aksine sağlıksız bir gebelik dönemi geçirmiş olma ile ilgilidir demek hiç de yanlış olmaz, hatta tam da üstüne basmış oluruz. Asıl konumuza tekrar dönecek olursak kanamaların çoğunda iltihaplı rahim ya da rahim ağzında ki büyüme vardır. Orta ya da geç gebelikte meydana gelen kanamalar anne ya da bebeğin sağlığına zarar verebilir hatta hayatını da tehlikeye sokabilir. Bilimsel araştırmalar da kadınların yüzde otuz ila yüzde otuzunun gebeliğin belli başlı dönemlerinde kanama gördüklerini gösterir. Bu kanamalar ile karşılaştığınızda kesin bir şekilde kulak ardı etmeyin ve doktor hekiminize başvurun tedavi için randevu alın. Sağlıklı bir yaşam hepimizin hakkı. Yeter ki kendimize gereken önemi gösterelim ve kontrollerimizi düzenli şekilde yaptıralım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu