Hamilelikte (Gebelikte) İlaç Kullanımı Nedir

Gebelik bir kadının en özel ve hassas dönemlerindendir. Doktor kontrolünde geçirilmesi gereken hamilelik döneminde bazı alışkanlıkların değiştirilmesi gerekebilmektedir. Çok fazla çay, kahve, alkol tüketen bir kadının bunların bebeğe zararlı olabileceğini bilerek azaltması hatta hiç kullanmaması gerekir. Sağlıklı bir gebelik geçirmek ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmek için anne bu fedakârlıklara katlanmalıdır. Peki, ya anne hamile bir kadın hasta olursa nasıl davranması gerekir? Hamilelikte (gebelikte) ilaç kullanımı nedir? Zararsız ilaç var mıdır gibi birçok soru hamile kadınların akıllarında olacaktır.

Zaten doktor kontrolünde olan ve ihmal etmeyen kadınlar herhangi bir hastalığa yakalandığında da doktoruna danışmalıdır. Hamileliğin ilk üç ayı içinde ilaç kullanımı sakıncalı görülmektedir. Ancak bazı durumlarda hamilelerin de kullanabileceği ilaçlar bulunmaktadır. Gebe olduğunu bilmeden ilaç kullanan bir kadının da aşırı derece endişelenmesine gerek yoktur. Araştırmalar çoğu ilacın gebelikte fazla bir etkide bulunmadığını göstermektedir. Bir ilacın zarar verebilmesi için uzun süre kullanılması gerekir. Büyük ihtimalle bebeğe fazla zarar vermeyecektir. Yine de durumun doktora bildirilmesi ve takibinin yapılması yerinde olacaktır.

Yine araştırmalar göstermektedir ki babaların da almış olduğu bazı ilaçlar sperm kalitesini bozacak, bu da bebeğe kusur olarak yansıyacaktır. Bazı durumlarda da erkeğin aldığı bir ilaç, cinsel ilişki sırasında sperm aracılığıyla kadının rahim ağzına ulaşmakta ve emilerek rahim içinde gelişen bebeği etkilemektedir. Anneler kadar babalar da dikkatli olmalı, her şeyin yolunda gidebilmesi için önlemlerini almalıdır. Hamilelikte (gebelikte) ilaç kullanımı nedir konusunda endişesi olanlar doğrudan doktoruyla görüşmelidir. Gebe bir kadın yeterli besleniyorsa ek bir takviyeye gerek duyulmayacaktır. Gebelik sırasında ancak doktor kontrolünde gerekirse demir ilaçları (kan hapı), folik asit ve bazı vitaminler, kalsiyum, magnezyum gibi mineraller alınabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu