Hamilelikte Folik Asit Kullanımı Nedir, Nasıl Kullanılır

Hamilelik süresince folik asit kullanımı oldukça önemli bir konudur. Folik asit kullanımına özellikle hamilelik öncesi dönemde ve hamilelik dönemi boyunca çok önem verilmektedir. Günümüzde anne adayları bu konuda bilinçlendirilmektedir.

Folik Asit Vitamini Nedir?

Hamilelikte folik asit kullanımı konusunda birçok makale bulunmaktadır. Çünkü bu dönemde bu vitaminin önemi oldukça büyüktür. Folik asit, aslında bir tür B vitaminidir. İlk olarak keşfi ıspanak yaprakları üzerinde yapılmıştır. Hamile bayanlar için oldukça faydalı ve gerekli olan bu vitamin hem anne adayının sağlığı hem de bebeğinin sağlıklı gelişimi için çok önemlidir.

Bu vitamin türü; hücre bölünmesini hızlandırır, yeni hücrelerin oluşmasını destekler ve kan yapıcı özelliği bulunmaktadır. Bu önemli özellikleri sebebiyle, özellikle hamileliğin ilk döneminde mutlak kullanılmalıdır. Hamilelik öncesinde kullanıma başlanması ise 2 – 3 ay öncesinden olabilir. Bunun yanı sıra gebeliğin gerçekleşmesinden sonra 3 ay süre boyunca kullanılmaya devam edilmesi de önerilmektedir.

Hamilelikte Folik Asit Kullanımının Faydaları

Folik asit vitamini mutlak ilaçla alınacak diye bir durum söz konusu değildir. Doğal besinlerde de bu vitamin mevcuttur. Fakat hamilelik sürecinde yeterli seviyede folik asit alımının günlük olarak alınması gerekmektedir. Bu yüzden düzenli olarak ve yüksek miktarlarda besin tüketimi ile karşılanması zor olmaktadır. Örneğin bu besinlerin başında ıspanak gelmektedir. Şayet hamile bir bayan günlük olarak folik asit ihtiyacını sadece gıda yolu ile karşılamak isterse; her gün yarım kilo kadar ıspanak yemesi gerekmektedir. Her gün bu miktarda aynı sebzenin tüketilmesi pekte mümkün olmadığı için eczanelerde satılmakta olan hap şekline başvurulmaktadır.

Folik asit kullanımının faydaları sadece hamilelik öncesinde ve sonrasındaki dönem ile sınırlı kalmamaktadır. Hamilelik öncesinde kullanılan bu vitamin ile kişideki nöral tüp dezenfekti azaltılmakta ve NTD sorunu düşürülmektedir. Gebelik süresince kullanımında ise anne adaylarının kan değerlerini yükseltici etki göstermektedir. Böylece anne adaylarındaki anemi sorununun önüne geçilmektedir.

Vitaminin sağlamış olduğu faydalar özellikle 20. hafta gebelikten sonra fark edilir seviyelere ulaşmaktadır. Yukarıda sayılmakta olan faydalarının dışında bu vitamin sayesinde; bebeğin kalp ve damar sisteminin sağlıklı bir biçimde oluşması ve dudak yarığı sorunlarının da önüne geçilmiş olunur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu