Hamilelikte Çatlakları Önlemek

Hamileliğin ilk zamanları vücutta meydana gelecek olan çatlaklar kendini göstermez. Bu durum kişiden kişiye değişmesi göz önüne alınarak genellikle 4 veya 5. aylarda kendini göstermeye başlar. Çatlakların oluşmasında vücudun genişlemesi en büyük etkendir. Çatlaklar en fazla karın, bel ve bacak bölgesinde görülür.

Çatlakların normalden daha fazla olması kilo alımının olması gerektiğinden daha fazla ilerlemesi ile doğru orantılıdır. Ne kadar çok kilo alınırsa çatlakların artışı o kadar çok olur iken ne kadar az kilo alınırsa çatlakların artışı o kadar pasif kalır. Her iki durum içinde vücutta çatlakların oluşmasından dolayı iz kalınması istenmiyor ise olaya zamanında müdahale etmek önerilir.

Hamilelikte Vücut Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Birkaç yıl önce Bepanthen adı ile piyasada yer alan bugünkü Bepanthol çoğu hamile bayan tarafından çatlakların derin izler bırakması riskine karşı kullanılır. Yağlı bir kremdir. Belki ilk etapta bayanlar bu yağlı histen dolayı rahatsız olabilir ve kullanmak istemeyebilirler. Ancak krem ameliyatlardan sonra bıçak izlerinin kapanması adına da kullanılması doğrultusunda büyük bir etkiye sahiptir.

Bitkisel yağlar ile de duruma bir çözüm bulabilir ve özellikle kayısı yağını çatlakların oluştuğu bölgeye masaj yaparak sürebilirler. Kayısı yağı uçucu bir yağ olduğu için uzun süre yağlı his bırakmaz. Fakat tek başına kullanıldığında cildin kurumasına sebepte verebilir. Kayısı çekirdeği yağı ise uçucu bir yağ olmayıp çatlaklara uygulanabilir. Önemli olan çatlak bölgelerin kuru kalmamasıdır. Böylece hamilelikte çatlakları önlemek mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu