Hamilelik Belirtilerine Dair 7 İşaret

Hamile olduğunuzu düşünüyorsanız ve test yapmadıysanız hamilelik belirtilerine dair 7 işaret size ipucu verebilir. Unutulmaması gereken konu bu belirtiler kesin olmamakla beraber kişiden kişiye hatta hamilelikten hamileliğe bile değişkenlik gösterebilir.

Belirtilerin başlama süresi değişkenlik gösterdiği gibi hiç belirtisiz de gebelik başlamış olabilir. Aynı şekilde belirtiler normal dönem adet belirtileriyle karıştırılabilir. Belirtileri en doğru şekilde analiz etmek için aşağıdaki hususlara dikkat etmeniz faydalı olacaktır.
İşte Hamilelik Belirtilerine Dair 7 İşaret:

Halsizlik ve Yorgunluk

Anne adaylarının en çok ve en sık şikayet ettiği konuların başında halsizlik ve yorgunluk gelmektedir. Sebebi ise vücudun iş yükünün artmasıdır. Metabolizma yeni oluşmaya başlayan bebeğin ve sizin ihtiyaçlarınızı karşılamak için çok daha fazla çalışması gerekir. Anne adayı uyurken bile tırmanan bir dağcı kadar güç harcar. Şikayetleri en aza indirmek için anne adayının iyi dinlenmesi ve uyku düzenine dikkat etmesi faydalı olacaktır.

Mide Bulantısı ve Kusma

Mide bulantısının başlıca sebebi hormonlarda ki artıştır. Özellikle B-HCG hormonundaki artış ile arasında ki doğru orantılı ilişki çok açıktır. Sabah bulantıları olarak bilinen bu bulantılar günün her saatinde devam edebilir. Mide bulantısının diğer sebepleri arasında aşırı koku alma ve tiksinme sayılabilir.

Sık İdrara Çıkma

Bebeğin oluşmaya başlamasıyla rahim genişler ve idrar kesesine baskı yapar. Baskılanan idrar kesesi sık idrara çıkmaya sebep olur. Bazı anne adaylarında hamilelik kabızlığa da sebep olabilir.

Baş Dönmesi

Hamilelikle birlikte kan damarlarının genişlemesi ve kan basıncının artmasıyla birlikte anne adayının tansiyonu düşebilir. Uzun süre ayakta kalındığında veya aniden ayağa kalkıldığında baş dönmesi problemiyle karşılaşılabilir.

Hafif Kanama

Hamileliğin en erken belirtilerinden biriside hafif kanamadır. Döllenmeden 10-14 gün sonra oluşan bu kanamaya im plantasyon (yerleşme) kanaması adı verilir. Döllenen yumurtanın rahim duvarına yerleşmesi sonucu oluşur.

İştahın Artması

Anne adaylarının metabolizmalarının hızlanmasıyla sürekli açlık hissi yaşamaları ve sürekli yemek yeme ihtiyacı hissetmeleri olarak ortaya çıkan bu belirti en sık görülen annelik işaretleri arasındadır.

Memelerde Hassasiyet ve Şişme

Anne adaylarında hormon değişimi dolayısıyla göğüslerde büyüme, hassasiyet ve şişme şikayetleri oluşabilir. Adet dönemi belirtileri ile en çok karıştırılan bu belirti hamilelik boyunca devam edebileceği gibi öncesinde de son bulabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu