Hafta Sonu KKTC’ye Gidip Neler Yapabiliriz?

KKTC’ye ulaşımınızı tercihinize göre 2 şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Hava yolu ve deniz yolu Yavru Vatan sınırlarına ulaşmış oluyorsunuz. Ercan Havaalanı Lefkoşa’dadır ve havaalanının dışında sizi bekleyen çoğunlukla Mercedes marka taksiler ve KIBHAS otobüsleri bulunuyor. KIBHAS otobüslerini kullanarak gideceğiniz şehir merkezine rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Kalabalık gruplar için Kombos taksiler mevcut. Deniz yolu ile ulaşmak isteyen ziyaretçiler Mersin ve Taşucu’ndan yük gemisini ve ya feribotu kullanıyorlar.
Ayrıca arzu eden ziyaretçiler dilerlerse Türkiye’den arabalarıyla da gelebiliyorlar. Deniz yolunu kullanan ziyaretçiler Girne Şehir merkezine hiç de uzak olmayan Girne Limanı’na inmiş oluyorlar. Havaalanına ve ya limana geldiğinizde sizleri pasaport veya kimlik kontrolüne tabi tutuyor polisler. Kimliğinizle sistemden daha önce KKTC ziyaretinizin olup olmadığını veya aramanızın olup olmadığı vs. kontrolleri yapıldıktan sonra ne için KKTC’ye gittiğiniz soruluyor ve ona göre izin kağıdınız doldurulup geçişinize izin veriliyor.

Girne

Girne Kalesi mutlaka görülmesi gereken tarihi bir yapı olmakla beraber Girne Limanı’nın güzel manzarası ile sizleri karşılıyor. Ayrıca içeride ziyaret edebileceğiniz bir müze mevcut. Bellapais Manastırı tarihi yapılardan bir diğeri ve Girne’yi kuş bakışı izlemek için en uygun yerlerden biri. Aziz Hilarion Kalesi 6. yy. yapıtlarından biri. Kaleye çıkmak biraz zor olsa da sizi orada muhteşem bir manzara karşılıyor ve yorgunluğunuzu bu manzara ile unutuyorsunuz.

Alagadi Turtle Beach karetta karetta kaplumbağalarını burada görmeniz mümkün. El değmemiş plajı ile Ski Surf için en uygun kumsal. Mavi Köşk ise yeşillikler içinde saatlik turlarla gezebileceğiniz ve gezerken hayranlık duyacağınız bir yapı. köşkün bahçesinde yuvarlak içine alınmış alanda köşke bakarak konuştuğunuzda kulağınıza gelen sesin akustik tınısına şaşıracaksınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu