Hafif Yanıklar Nasıl Tedavi Edilir?

Yanık dereceleri içinde birinci derecede yanık olarak görülen hafif yanıklar, diğer yanıklar gibi ciltte daha derinlere ve sinirlere zarar vermez. Ancak ilk andaki acı en az diğer yanıklar kadar şiddetli ve can yakıcı olabilmektedir.

Hafif Yanıklar İçin Ne Yapmalı?

Hafif yanıklar için en çok yapılan yanlışlardan ilk başta yaranın üzerine hemen buz uygulamaktır. Buz, yanığın neden olduğu ağrıyı hafifletmek yerine derinin dokusuna zarar verebilir. O yüzden, buz yerine suyun altında elinizi ya da yanan yeri 5 dakika kadar tutmanız daha doğru olacaktır. Yanan yeri musluk altında soğuk suya tuttuktan sonra ağrının arttığı zamanlarda yine soğuk su dolu bir kasede 10 dakika kadar bekletmek rahatlatacaktır. Bu işlemi yanık oluştuktan 20 dakika içerisinde yapılması doğru bir yöntemdir. Bu zamanı geçerse hastanın canı daha çok acıyabilir.

Hafif yanıklarda sık sık duş alabilirsiniz. Ağrılar devam ederse yanık kremleri ya da jeller sürebilir ya da en yakın doktorunuza gidebilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar / Önemli

Hassaslaşan yanıklarda ve enfeksiyona açık hale gelen yanık bölgede, iltihaplanmayı önlemek korumak amacıyla steril sargı bezi ile sarabilirsiniz.
Yanığın üzerine buz koymayın ya da buzlu su kullanmayın.
Yanığa dokunmadan önce eller mutlaka yıkanmalı, dezenfekte edilmeli. İmkan varsa eldiven kullanmak daha doğru olacaktır.
Yanığa kafanıza göre zeytinyağı ya da diğer yağlar kullanmayınız.
Yanığa müdahalede bulunmayın. Yanan yerin derisini falan soymaya kalkmayın.
Yanan yerde su toplanmış ise kesinlikle bu alanları patlatmayın. Hastanın canını daha çok yakarsınız.
Yanığa yapışmadı ise o bölgedeki kıyafet ya da takıları çıkarın. Temas etmemesi biraz rahatlatacaktır.
Yanıklar tetanos aşısı 5 yılı geçtiyse doktorunuza, aile hekiminize başvurun, danışın. Ek aşı ihtiyacı olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu