Hafif Yanık Nasıl Tedavi Edilir?

Yanık Nedir?

Kaynak su, alev, elektrik, kimyasal maddeler ısı gibi dış etkenlerin insan vücudundaki derilere tahribat oluşturmasına yanık denir. Yanık sadece derilere zarar verir. Yanığın sonucunda oluşan tahrip olmuş doku yanık alanın büyüklüğüne ve yanığın oluşum nedenine göre tedavi sürecinden geçer.

Yanık Çeşitleri

Birinci derece yanıklar: Hafif yanıklar diye bilinen bu yanık çeşidi deri yüzeyi kızarmış hafif şiş ve basıldığı zaman ağrılıdır. Güneş yanıkları bu yanıklara bir örnektir.

İkinci derece yanıklar: Deri üzerinde yanıktan dolayı şişliklerin oluşması ve içi su kabarcıkları dolması olarak tespit edilir. 5 cm den büyük olan bu yanıklarda doktora gidilmesi gerekir.

Üçüncü derece yanıklar: Bu yanık derinin üzerinde ciddi hasarlara neden olur daha fazlası kemiğe kadar yanık oluşturabilir. Bu yanığa maruz kalan kişi hemen hastaneye götürülmesi gerekmektedir. Üçüncü derece yanıklarda deri çok tahriş olduğundan yanık izlerinin giderilmesi çok zordur.

Birinci Derecede Yanık Tedavisi

Öncelikle yanan yeri musluk altına sokularak soğutulması ve bu uygulamanın 5- 10 dakika musluğun altında bekletilmesi bu uygulama ağrının oluşmasını önlemek içindir. En geç 20 dakika içinde yapılırsa etkili olur ve su toplamasını önler.
Ağrılar devam ederse yanık kremleri sürülebilir.
Sık sık duş alınmalıdır. Bu insanın ağrılarını azaltır.
Doktor tavsiyesi üzerine ağrı kesici ilaçlar kullanılır. Doktor tavsiyesi olmadan ağrı kesici bir ilaç kullanmak doğru değildir.

Yanıklarda dikkat etmeniz gereken hususlar ise;

Yanık üzerine kesinlikle buz konulmamalıdır.
Yanıklarda yumurta akı, tereyağı bal, zeytinyağı gibi ürünleri kulaktan dolma bilgilere inanarak kullanmayınız.
Yanıktan dolayı su toplayan deri bilinçsiz bir şekilde patlatılmamalıdır. Çünkü mikrop kapma riski vardır. Steril bir şekilde su toplayan yerdeki suyun dikkatli bir şekilde alınmasının faydası olur.
Yanık güneşte sizi daha çok rahatsız edileceği için güneşten uzak durulmalı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu