Gürcü Pidesi

Gürcistan mutfağı Türk mutfak kültürüne yakın yakın bir mutfaktır. Gürcü mutfağı Avrupa ve Orta Doğu mutfaklarından etkilenmiştir. Mutfakta çok acı ve çok baharatlı yiyecekler tüketilmez. Peynir çokça tüketildiği gibi cevizde bu mutfakta fazla tüketilen yiyecektir. Gürcü mutfağında pide ayrı bir öneme sahiptir. Haçapuri bunun en güzel örneğidir. Pide her öğünde tüketilebilir. Aslında tabağınıza ilk geldiği bizim bildiğimiz kapalı pideyi andırıyor. Ama tadı ve şekli bakımından Türk usulü pideden ayrılıyor. Batum’a gidip yenmeden dönülmemesi gereken bir yiyecektir.

Haçapuri Nasıl Yapılır?

Tarifi çok sade bir pide çeşididir. Malzemeleri un, maya, tuz, sudur. İç malzemesi olarak sulguni peyniri ve imeruli peyniri karıştırılır üzerine yumurta kırılarak taş fırınlarda pişirilir. Fırından çıktıktan sonra üzerine tere yağ sürülüp sıcak olarak servis edilir. Yoğun bir tadı olduğu için ana yemek yerine tüketebilirsiniz. Lezzetli olmasının sebebi ise bol tereyağı ve bol peynirli olmasıdır. Haçapuri Gürcistan’ın yörelerinde farklı şekillerde yapılır ve yörenin ismini alır. Achma haçapuri sossuz lazanya gibi çok katlı çeşididir. Adjaruli kayık biçimde olan çeşididir. İmeruli yuvarlak ve en yaygın tüketilen bilinen haçapuri çeşididir.

Haçapuri Nerede Yenmeli?

Alışık olduğumuz pideye benzese de haçapuri Batum’da yenmelidir. Evde kendimiz yapabiliriz aslında ama bir yiyeceği yerinde yemenin lezzeti ayrıdır. En iyisi Doğu Karadeniz turu yapmalısınız. Gürcistan yemek çeşitliliği olan bir mutfağa sahiptir. Haçapuri gidip yenilmesi gereken Gürcülerin hayranı olduğu bir yemek çeşididir. Batum restoranlarının herhangi birine gittiğinizde masanıza ilk olarak çeşit çeşit peynirler gelir. Bu peynirlerin bir diğer değerlendirmesi olan haçapuri restoranlarda rahatlıkla yiyebileceğiniz bir yemektir. Pidenin yanında Gürcistan’ın meşhur içeceklerinden olan tarhunlu gazozu veya armut suyunu tercih edebilirsiniz. Haçapuri Gürcistan’ın hemen hemen her yöresinde her restoranında bulabilirsiniz. Sokaklarda bulunan fırınlarda, pasta hanelerde de bulabilirsiniz ama ilk yapıldığı zaman denk gelirseniz sıcakken yiyebilirsiniz daha sonra alırsanız soğuk olduğu için hoşunuza gitmeyebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu