Gürcü Mutfağı, Batum Yemekleri

Batum mutfağını genel olarak yerel yemekler oluşturuyor. Gürcü mutfağının en temel yemekleri haçapuri, Harço çorbası, hinkal ve sulguni peyniri olarak biliniyor.

Haçapuri

Hamurun ortasına ve üzerine peynir dizilerek orta ateşte fırında pişirilir. Gürcistan’ ın tüm bölgelerinde farklı yöntemlerle yapılır.

Hinkal

Çin’ de wonton, İtalya’ da ravioli, Rusya’ da pelmeni, Türkiye’ de mantı olarak adı geçen etli hamur işi yemek Gürcistan’ da hinkal olarak geçiyor. Gürcistan’ da hinkal Türkiye’ nin mantısı kadar küçük boyutlarda değildir. Hinkalın ideali ve en lezzetlisi iri boyutlarda olanıdır.

Sulguni Peyniri

Gürcülere özgü tuzsuz bir peynirdir. Sanılanın aksine keçi sütünden değil, inek sütünden elde edilir. Gürcüler sulguni peynirini şarapla tüketmeyi tercih ederler.

Harço Çorbası

Kuşbaşı et ve kişniş otu ile hazırlanan çorba restoranlarda baş köşede yerini alıyor. Kuşbaşının çok az miktarda yağlı olması çorbaya lezzet veriyor.

Natakhtari Meşrubatı

Gürcüler’ in yerli meyveleri kullanarak elde ettikleri meşrubatlarıdır. İçerisindeki tarhun otu iştah açıcı ve toksik giderici olduğu için özellikle hastalara tavsiye edilir.

Tavuklu Yemekler

Gürcüler mutfakta kırmızı etten çok beyaz eti kullanıyor. Beyaz et ise ceviz veya cevizli sos ile bütünleşmiş durumdadır.

Ponçiki

Kremalı veya reçelli bir tatlı çeşididir. Tat ve görüntü olarak Donut’ a benzer.

Gürcü Şarapları

Gürcistan tarihte şarabın doğum yeri olarak biliniyor. Beş yüz yirmi bir üzüm türüne sahip Gürcistan, bilhassa yarı tatlı kırmızı şarapları ile ünlüdür. Dünya çapında en kaliteli Gürcü şarabı “muzukani” olarak geçiyor. Dünyanın pek çok ülkesinde ilk kadeh şerefe ve sağlığa kalkarken, Gürcistan’ da ise ilk kadeh barışa kalkıyor.

Köfte

Özel sosları ve lezzetli baharatları ile ziyaretçilerinin büyük beğenisini toplayan Batum köftesi Gürcistan’ ın en meşhur yemeklerindendir. Gürcistan köftesini yoğurması güç gerektirdiği için köfte ustaları genellikle erkektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu