Gürcistan Yemekleri (Avrupa)

Gürcistan, Karadeniz Bölgesinin tam doğusunda yer alıyor. Osmanlı ve Rus savaşından sonra Gürcüler Anadolu’ya göç ediyor. Bu nedenle Anadolu’da bulundukları yörelerin mutfaklarından etkilenmişler. Yani bizim damak zevkimize oldukça yakındır. Aynı zamanda da Ortadoğu ve Avrupa etkilerini yemekler de görmek mümkündür.

Gürcistan yemekleri, çok baharatlı ya da acı olmayan bir mutfağa sahiptir. Gürcistan yemeklerin de genellikle mısır ve ceviz vardır. Yemekleri sebze ağırlıklı olup, et olarak da çoğunlukla beyaz eti tercih ederler. Yapılan tavuk yemeklerin de cevizli soslar kullanılır.

Gürcistan Yemekleri

Hinkal: En sevilen Gürcistan yemeğidir. Ülkemizde yapılan kayseri mantısına benzemekte, ancak hinkal daha büyük boyutlar da yapılıyor. Hamur yuvarlak açılıyor ve içine kıyma harcı konduktan sonra bohça halinde tepeden birleştiriliyor. Sıcak suda haşlandıktan sonra da servis ediliyor.

Barbunya Pilaki: Farklı tariflerde hazırlanan bu yemek, genellikle barbunya, kırmızıbiber, yeşil soğan ve kişniş kullanılmaktadır.

Phkhali: Patlıcan, bezelye, havuç, ıspanak gibi sebzelerle ve baharatlarla hazırlanan bir tür lezzet toplarıdır. Ayrıca fındık ve nar ile süsleniyor.

Cevizli Patlıcan Badricani: İnce bir şekilde dilimlenen patlıcanların üzeri baharat ve ceviz ile kaplandıktan sonra yağda kızartılıyor. Çoğunlukla yaz aylarında tüketilen, soğuk servis edilen bir yemektir.

Tolma: Bizdeki etli olan yaprak sarmamızın benzeridir. Orda da çok sevilen lezzetlerden biridir.

Harço Çorbası: İçerisinde kuşbaşı et bulunan pirinçli şehriye çorbasına benziyor. Bu çorba Gürcülerin milli çorbası diyebiliriz.

Gupta: Kuzu köfte olan guptanın en büyük özelliği sirke, karabiber ve tuz ile etin marine edilmesi. Et bu sosun içerisinde 4-5 saat dinlenmeye bırakılır. Daha sonra et kıyma yapıldıktan sonra, yumurta ilave edilerek köfte haline getirilir. Son olarak güveç tenceresinde köfteler pişirilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu