Güneydoğu Asya’da Bozulmamış Ekosistem: Cardamom Mountains (Asya)

Cardamom Mountaings, Kamboçya’nın güneyinde yer alan Koh Kong şehrinde bulunuyor. Koh Kong kasabasının da ilginç hikâyeleri bulunuyor. Eskiden bu kasabada birçok kötü şeylerin yapıldığı yer olarak karşımıza çıkıyor. Kumar, kadın pazarlığı ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar şehrin eski hayatının içerisinde yer alıyor. Bu yüzden önceden Vahşi Batı olarak adlandırılmış. Ancak günümüzde yeni köprülerin inşa olması ve yeni restoranların yapılmasıyla turistlerin ilgisini çekiyor. Her yıl daha çok turist çekmek amacıyla yeni yerler inşa edilmeye devam ediyor.

Vahşi Hayvanlarıyla Cardamom Dağları

Güney Asya’nın en güzel ormanlarını içine alan Cardamom Dağları 2 hektar büyüklüğünde bir alana yayılmış. Son derece etkili orman manzarası bulunuyor. Bu ormanların tümü Asya’nın yağmurlarıyla besleniyor ve bu muhteşem doğa manzarası ortaya çıkıyor. Bu yağmur ormanlarında hayal bile edemeyeceğiniz hayvanlar bulunuyor.

Bu yönüyle vahşi yaşamın inanılmaz bir mekanı oluyor. Bu vahşi hayvanların arasında Malaya ayısı, Siam timsahı, aslanlar, fil sürüleri ve sayısı 250’yi aşan yırtıcı kuş türü yer alıyor. Bu hayvanlara bir de sürüngenler ekleniyor. Vahşi yaşam meraklılarının ve unutulmaz anlara sahip olmak isteyenlerin yeri olan Cardamom Dağları her yıl turistler tarafından ziyaret ediliyor.

Vahşi Yaşamı Tehdit Eden Durum

Cardamom Dağlarında vahşi hayvanların yok olma tehlikesi bulunuyor. Binlerce hayvana ev sahipliği yapan bu dağlarda titanyum madeni bulunuyor. Eğer bu maden çıkarılırsa ve maden ocakları kurulursa nesli tükenmekle karşı karşıya kalan hayvanlar yok olma tehlikesiyle kalacak. Doğanın tahrip edilmesine yol açacak madencilik faaliyetleri insanları üzüyor. Eğer maden aramaları devam ederse hem hayvanlar evsiz kalacak hem de birçok hayvanın nesli tükenecek. İnsanoğlunun bu eşsiz doğayı yok etmeye çalışması oldukça üzücü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu