Güney Asya’da Yolda Olmak (Asya)

Güney Asya’da yolda olmak, insanların hayatları boyunca en ilginç deneyimlere sahip olma ve farklı insanlarla tanışma fırsatı sunar. Aynı zamanda farklı şehirlerde farklı anılar akılda kalır. Öyle ki Güney Asya’nın gelişmede en geri kaldığı Laos şehrinde kendinizi çok eski yıllarda hissedebilirsiniz. Eski toplu taşıma araçlarıyla yolculuğunuz biraz zorlaşabilir. Çünkü her an araçlar bozulabilir ya da arızalanabilir.

Otobüslerden çıkan büyük bir gürültü baş ağrısına neden olabilir. Laos’ta yollar da iyi durumda değil. Bu da yolculuğunuzun uzun sürmesine sebep oluyor. Virajlı ve bozuk yollar gideceğiniz yere daha uzun sürede gitmenize sebep oluyor. Ayrıca uzun yolculuk esnasında insanlar, mola yerleri olmadığı için kişisel ve tuvalet ihtiyaçlarını yol üstünde karşılıyor.

Farklı Yolculuk Deneyimleri

Laos’tan sonra Endonezya’nın Bali Adası’nda ise farklı bir durum söz konusu. Çünkü burada ulaşım genellikle motosikletle sağlanıyor ve sürücüler yolcu toplamak adına herkese sesleniyor. Ayrıca bu şehirde otobüse binmek de oldukça tehlikeli. Otobüs sürücüleri yolcuların hayatlarını tehlikeye atarak yarış hızında yollarına devam ediyor.

Güney Asya’nın Modern Şehirleri

Güney Asya’nın fakir ülkeleri olduğu gibi son derece gelişmiş ve modern ülkeleri de bulunuyor. Bunlar arasında Bangkok, Singapur, Malezya, Kuala Lumpur gibi şehirler yer alıyor. Malezya’da otobüsler son derece donanımlı. Hatta şehir içi yolcu taşıma otobüslerinde televizyon ve tuvalet bile var.

Güney Asya’nın sıcak bir iklime sahip olması nedeniyle otobüsler klimalı ve yolcuların rahatlığı için her şey düşünülmüş. Kuala Lumpur da gelişmiş şehirler arasında bulunuyor. Modern otobüslerinin içerisinde yalnızca bayanlara ayrılmış bölümler bulunuyor. Buna dinsel olgular sebep oluyor. Singapur ve Bangkok ise son derece gelişmiş ulaşıma sahip. Güney Asya’da yolda olmak farklı şehirlerde unutulmaz anlar yaşamaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu