Gül Suyu Nedir, Faydaları Nelerdir ?

Mis gibi kokusuyla, türlü türlü renkleriyle açan güller çiçeklerin içinde en özel olanıdır. Sevgililer günleri, evlilik yıldönümleri, düğün, nişan çelenkleri, gelin el buketleri ve araba süslemeleri onsuz olmaz. Gül sadece dekoratif amaçla kullanılmamaktadır. Gül kozmetik sanayinin de aranılan bir çiçeğidir. İnsanların yaşamında bu denli önemli bir yer kazanmış olan gül kadar gül suyu da birçok alanda kullanılmaktadır.

Antiseptik ve anti bakteriyel içeriğinden dolayı gül suyu cilt ve saç sorunlarına iyi gelmektedir. Cilt bakımının eğer bulunabiliyorsa katkısız gül suyuyla yapılması, kimyasal içerikli temizleyiciler kullanmaktan iyidir. Tonik olarak kullanılan gül suyu cilde gerginlik kazandırmakta, lekeleri gidermekte, gözenekleri açıp parlaklık vermekte, gözaltındaki morlukları azaltabilmektedir.

Gül suyunun yüzde yüz saf, katkısız olanını bulmaz zordur. Aktarlardan, eczanelerden, marketlerden satın alınabilecek gül suyu ve gül yağlarında koruyucu madde bulunabilmektedir. Saf ve gerçek gül suyu taze toplanmış gül yapraklarının özel sistemlerde damıtılması yoluyla elde edilmektedir. Zarafet sembolü olan gülün suyu bazı saç bakım ürünleri, şampuan ve cilt kremlerinde de kullanılmaktadır. Bazı vitaminler içeren gül petalleri (renkli gül yaprakları) ile hazırlanan çayların içilmesi kalp hastalıkları ve böbrek enfeksiyonu riski azaltabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu