Guatr Nasıl Teşhis Edilir?

Guatr, tiroit bezinin boynun ön kısmına yerleşmiş olan endokrin bir bezdir. Bezin bazı hormonlar salgılaması ve hormonların kan dolaşımına girerek vücudun değişik organ ve dokularına etki etmesidir. Tiroit bezi hastalıkları ilaçla tedavi edilebilecek bozukluklardan kansere kadar ilerleyebilecek potansiyeldedir. Tiroit bezi, tiroksin(T4) ve tiriiyodotironin (T3) olmak üzere iki hormon salgılar. Bu hormonlar vücudun metabolizmasını dengeler, kontrol eder. Eğer fazla hormon salgılanırsa metabolizma hızlanır ve bunun sonucunda hipertiroidi dediğimiz hastalık gelişir. Eğer bu hormonlar az salgılanıyor ise bu hastalığa da hipotiroidi denir. Tiroit bezinin normalden büyük olmasına ise guatr denilmektedir.

Guatr Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Vücuttaki iyot eksikliği yani vücuda giren iyot miktarı çok önemlidir. Uzmanlara göre her gün vücuda girmesi gereken iyot miktarı vardır. Bu miktarın az veya çok olması durumunda tiroit bezine ait bir takım problemler görülmektedir.

Karalahana gibi iyot miktarı fazla olan besinleri tüketen kişilerde guatr hastalığı görülür. Karalahanadan yola çıkarsak Karadeniz ve Orta Anadolu bölgelerinde yaşayanlarda guatr hastalığı olma olasılığı daha yüksektir. Guatr hastalığı araştırmalara göre daha çok kadınlarda görülen bir hastalıktır. Bunun nedeni; kadınların hormon yapısının erkeklere oranla daha kompleks ve daha değişken olması önemli bir detay.

Guatr Belirtileri Nelerdir?

İştah artmasına rağmen kilo kaybı
Çabuk yorulma, acelecilik, sinirli ruh halleri
Yüksek kan basıncı sonucu; çarpıntı
İshal ya da sık tuvalet isteği
Göz kürelerinin öne doğru gelmesi
Cildin her zaman normale göre daha nemli olması
Vücutta ve ellerde titreme
Kadınlarda adet düzensizliği

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu