Grand Palace, Bangkok

Bangkok’un en güzel ve en göz alıcı yerlerinden birisi Grand Palace sarayıdır. Tay kültürünü anladım demek için ve Bangkok’u gördüm ve gezdim diyebilmek için Grand Palace sarayını görmek şarttır. Grand Palace sarayı 150 yılı aşkın bir süre boyunca Tayland Krallığı’nın ve ailesinin evi olmuştur.

Grand Palace Tayi mimarisinin en iyi ve en güzel örneklerinden bir tanesidir. Grand Palace sarayı yüzden fazla binadan ve tapınaklardan oluşmaktadır. Grand Palace sarayı 1925 yıllarına kadar Tayland kraliyet binası olarak kullanılmıştır. Grand Palace sarayının dört biryanı 1.900 metre uzunluğun da olan duvarla çevrelenmiştir. Bu duvarın içerisinde kraliyet binasının yanı sıra birçok devlet dairesi, tapınaklar ve muhteşem yapıda binalar yer almaktadır.

Grand Palace

Grand Palace sarayı günümüzdeki kullanım amacı ise kraliyet cenaze törenleri ve düğünler de kullanılmakta ve bunun yanı sıra saray bazı önemli dini törenlerde de kullanılmaktadır. Grand Palace sarayının bir kısmı da müze olarak halka sergilenmektedir. Ancak sarayın bazı binaların da hala kraliyet işleri için ofis olarak kullanılmaktadır. Grand Palace sarayı Bangkok’un en çok ziyaret edilen mekânlarından birisidir. Saray dış, iç ve merkez olmak üzere 3 ayrı parçadan oluşmaktadır.

Sarayın dış bölgesinde kralın doğrudan katıldığı mülki idare, ordu ve hazine ye ev sahipliği yapmıştır. Sarayın dış bölgesinde bulunan bir bölümde ise Taylandlılar tarafından oldukça saygı gösterilen Zümrüt Buda Tapınağı bulunmaktadır. Sarayın merkezinde ise kralın kaldığı yer ve devlet işlerinin konuşulduğu salonlar bulunmaktadır. Sarayın iç kısmı ise kralın ailesinin kaldığı bölümden oluşmaktadır. Ergenlik çağına gelene kadar kız ve erkek çocuklar bu bölümlerde büyütülüyorlardı. Günümüzde ise sarayın iç kısımları halka kapalı olarak tutulmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu