Görkemli Şafak Tapınağı: Wat Arun, Tayland (Asya)

Tayland’ın başkenti olan Bangkok şehri tapınaklar ve dini mimarisiyle dikkat çeken mekanların başında yer alıyor. Kültürel yapıları birçok turist tarafından her yıl ziyaret ediliyor. Tayland’da tapınaklara, manastırlara ve açık alandaki kullanımı geniş olan yerlere Wat adı veriliyor. Bu yüzden tapınak isimleri genelde Wat kelimesiyle başlıyor. Wat Phra Kaeo, Wat Arun, Wat Pho. Bunlar Tayland’a gidenlerin mutlaka görmesi gereken yapılar arasında yer alıyor.

Görkemli Işıltısıyla Merak Uyandıran Wat Arun

Wat Arun Tapınağı şekil anlamında Eyfel Kulesi’ni andırıyor. Alt kısmı geniş ve üste doğru daralan bir yapıya sahiptir. Bu özellikler tapınağın Kimer tarzı mimariye sahip olduğunu gösteriyor. Yüksekliği 82 metre uzunluğunda olan Wat Arun Tapınağı’nın Tay dilindeki anlamı ise Şafak Tapınağı’dır. Gün batımında ve akşam saatlerin muhteşem ışıltısıyla görenleri adeta büyülüyor. Ziyaret sırasında kurallar gereği tüm vücudu kapatacak kıyafetler giyilmek zorunda. Bu yüzden ziyaretçiler genelde akşam saatleri ve gün batımını tercih ediyor.

Tapınağın İnanılmaz Hikayesi Wat Arun Tapınağı, ismini ülkenin başkentinin taşınması sırasında alır. Kral başkenti taşıma kararı alır ve başkent Ayutthaya’dan Bangkok’a taşınır. Tapınak ise Chao Praya Nehri’nin kenarına tam şafak vaktinde ulaşır. Böylece Şafak Tapınağı ismini alır. Ayrıca bu harika mimaride yer alan porselenler ve süslemelerin de ilginç bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye göre Çin’den Bangkok’a ticaret için gelen ve mal taşıyan gemilerin kırık ve parça porselenleri buraya bırakmasıyla yapı inşa edilmiş. Harika görünümün yanında bu ilginç hikayesiyle insanlarda merak uyandırıyor.

Şafak Tapınağı, günümüzde aktif bir şekilde ibadet edilen yerler arasında yer alıyor. Bu özelliği ile diğer tapınaklardan farklı bir yanı bulunuyor. Taylandlı ziyaretçilere ücretsiz olan bu tapınak, diğer ülkelerden gelen turistlere ücretli gezme hakkı sunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu