Göğüs Kafesi Ağrısı Nedir

Göğüs kafesi ağrısı, göbek deliğinin üzerinde ya da göğsün altında veya üstünde hissedilen ağrıdır. Bu ağrı keskin veya sızı şeklinde hissedilebilir ve pek çok sebebi olabilir. Göğüs kafesi ağrısını, göğüs ağrısıyla karıştırmamak gerekir. Çünkü göğüs kafesi ağrıları genellikle dolaşım sistemi değil göğüs kemiği kaynaklı ağrılardır.

Göğüs Kafesi Neden Ağrır

Kalp Rahatsızlığı: Kalp rahatsızlığı çeken insanların çoğunda göğüs kafesi ağrıları da ortaya çıkabilir.

Kırık Kaburgalar : Kaburga kırıkları göğüs kafesi ağrısına sebep olur. Kırılmamış olsa da zarar görmüş, morarmış kaburgalar da bu ağrıyı oluşturacaktır.

Kostokondrit : Tietze sendromu olarak da adlandırılan kostokondrit, göğüs kafesindeki bir yaralanma sonucu oluşur. Göğüsteki kas ve bağların fazla zorlanması buna sebep olabilir ve bu zedelenme göğüs kafesindeki ağrıya sebep olur.

Mide Ekşimesi: Hamilelerde daha sık gözlenen bir durumdur. Ağrı, alt göğüs kafesinden yayılır ve zonklamaya sebep olur. Bu durum genellikle kalp krizi ile karıştırılabilmektedir fakat kişinin kendi kendine ayırt edebilmesi mümkündür. Mide ekşimesinde ağrı göğüs bölgesiyle sınırlıyken, kalp krizi durumunda kollara ve bele kadar yayılma durumu söz konusu olabilir.

Kas Spazmları

Panik Atak: Panik atak sırasındada göğüs kafesinde ağrı hissedilebilmektedir. Bu da kalp kriziyle karıştırılmaktadır fakat sebebi anlık stres ve kaygıdır. Anksiyete atağı nedenlerini kalp sorunlarıyla ayırt edebilmek bu noktada oldukça önemlidir.

Osteoporoz gibi kemik rahatsızlıkları

***Bu yazı yalnızca fikir vermesi açısından yazılmış olup, en doğru kararlar için doktora danışılması tavsiye olunur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu