Göğüs Ağrısında İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Göğüs ağrısı her zaman ilk olarak akla kalp sorununu getirse de bazen akciğer, boyun, omuz, göğüs kafesiyle ilgili problemlerde düşünülebilir. Kalbin işlevinde herhangi bir bozukluk olduğunda, kalbi besleyen damarlarda oluşan yağlanmaya bağlı olarak, kalp damarlarında oluşan bir tıkanıklık sonucunda ağrı olabilir. Bu kalp spazmının ya da kalp krizinin önemli belirtilerindendir. Kalp damar hastalıklarının başlangıç döneminde hareketle artan ve dinlenmeyle azalan ağrı gözlemlenebilir. Hastalığın ileri safhalarında dinlenme anında da ağrı hissedilebilir. Oluşan bu ağrıların önemsenmesi gerekir. Aksi taktirde kalp krizine sebep olur.

Göğüs Ağrısı İçin Risk Grubu

Özellikle diyabet hastaları, hipertansiyon hastaları ve yaşlı kişiler risk altındadır. Kalp krizinde ve kalp spazmında görülen ağrı genellikle aynıdır. Sol göğüsten sol omuza ve sol kola doğru yayılan ağrı hissedilir. Sırta vuran ağrı ve yanmada hissedilebilir. Kişi göğsünde bir baskı varmış gibi hisseder. Ağrı ile beraber soğuk terlemede hissedilebilir. Nefes almada güçlük, midede hassasiyet ve bulantı kusmada olabilir. Kalp sorunlarının başında aşırı yemek yemek, aşırı heyecan ve üzüntüde gelebilir. Göğüste şiddetli görülen ağrının nedenleri arasında miyokard enfarktüsü ve anjina pektoris gelir. Kalp zarı iltahaplanmalarındada sol göğüste şiddetli ağrı olabilir. Ağrı süreklidir. Beraberinde ateş ve öksürükte görülebilir. Bu tür belirtiler kalp krizi açısından büyük önem arzetmektedir ve hemen 112 Acil sağlık ekibine haber verilmelidir.

İlk Yardım ve Tedavi

İlk olarak hastanın yaşamsal bulguları kontrol edilir. Nabız bakılır, tansiyon takibi yapılır. Kişi ayakta ise oturtturulur. Sakinleştirilir. Ayaklar yukarıya kaldırılarak, kalbe kan pompalanmasının hızlanması sağlanır ya da kişi yan oturur pozisyona alınır. Kullandığı ilaçları varsa alması için yardımcı olunur. Hemen 112 Acil sağlık ekibine haber verilir. Yol boyunca yaşam bulguları 112 tarafından takip edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu