Göbek Düşmesi Nasıl Geçer ?

Yaygın olarak görülen göbek düşmesi ciddi sağlık sorunların birini oluşturmaktadır. Hala daha geleneksel yöntemlerle tedavisi bulunmaktadır ve tedavi sırasında sıkça bu yöntemlere başvurulur. Ağır bir eşya veya bir kişinin kaldırılması sonucunda göbeğin vücut içinde yer değiştirilmesiyle meydana gelir. Bunların dışında ani hareket, rüzgar, ısı değişiklikleri ve klimaya uzun süre maruz kalma sonucunda da görülebilmektedir.

Göbek Düşmesinin Belirtileri Nelerdir?

Halsizlik
Yürümede zorlanma, ayakta duramamak
Ateşlenme
Göbek deliği etrafında şişlik
İshal ve kusma
Mide ağrısı
gibi değişimler göbek düşmesi sonucunda gözlemlenebilir.

Göbek Düşmesi Nasıl Geçer?

Tedavi sırasında kullanılacak kas gevşetici kremlerin ve sıcak uygulamalarla birlikte yapılacak masajın büyük etkileri vardır. Bu tedavi yöntemlerinin yanında çok etkili ve geleneksel bir yöntem olan ve “bardak çekme, bardak atma” olarak bilinen bu işlemde olumlu sonuç almada oldukça etkilidir.

Bardak Çekme Yöntemi: Bardak çekme yönteminin uygulanacağı kişi sırt üstü yatırılır. Göbek etrafına sabunlu su ile masaj yapılır. Sabunlu su vücutta kuruduktan sonra bir miktar pamuk kibrite dolanır ve yakılır. Dik tutulması için bir ekmeğe de saplanabilir. 1 su bardağı alınır. Pamuk yanmaya devam ederken bu bardağa kapatılır. Ve bu bardak yatan kişinin göbeğinin üstünde kapatılır. Bardağın içinde oluşan sıcaklık vücutta kan dolaşımını arttıracağından göbeğin eksenine geri gelmesine de yardımcı olacaktır. Bardak kendi kendini bırakınca işlem tamamlanmış olur.

Kına ve Yumurta Akı Yöntemi: Bu yöntemin uygulanacağı kişi sırt üstü yatırılır. Göbek çevresi sıcak sabunlu su ile yıkanarak masaj yapılır. Sonra işaret parmağı ile orta parmak göbek deliğine sokularak 3 tur döndürülür. Bir kapta 1 yumurta akına 1 tatlı kaşığı kına koyularak çırpılır. Oluşturulan karışım göbeğin üstüne sürülür. 1 saat sonra sürülen karışım temizlenerek su ile yıkanır. Bu yöntem sonucunda da sancının geçtiği gözlemlenecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu