Gizemli Küpler: Plain of Jars (Asya)

Laos merkezindeki Kavanoz Ovası (Plain of Jars), Güneydoğu Asya’nın en gizemli ve yanlış anlaşılmış tarih öncesi yerlerinden biridir. Her biri birkaç ton ağırlığında binlerce büyük taş kavanoz şeklindeki taş şekiller içeren ayrı yerlere dağılmış yaklaşık 90 bölge.

Hala Sırrını Koruyor

Arkeologların yıllar süren tüm çalışmalarına rağmen, Kavanozlar Cehenneminin menşei ve sebebi hala bir sır niteliğindedir. Gizemli kavanozların arasında gezinmek, insanın bu oluşumlar hakkındaki bütün cevaplarını yok gibi uyandıran bir anımsatıcıdır. Arkeologlar bu kavanoz şekillerinin demir araçlarla oyulduğunu ve Demir Çağı’yla tarihlendiğini düşünüyorlar – yaklaşık M.Ö. 500. Taş kavanozlarının kültürel tarihi hakkında ise hiçbir şey bilinmiyor.

Kavanozların kullanımı ile ilgili teoriler geniş aralıkta; önde gelen teori, kavanozların bir zamanlar insan kalıntıları tuttuğu, yerel efsane ise kavanozların lao lao pirinç şarabının mayalanmasında kullanıldığını iddia ediyor. Başka bir teori, kavanozların muson mevsiminde yağmur suyu toplamak için kullanıldığıdır.

1930’da Fransız arkeolog Madeleine Colan, Kavanoz Ovası çevresinde araştırma yaptı ve kemikler, dişler, çanak çömlek parçalar ve boncuklar keşfetti. Savaş ve siyaset, Profesör Eiji Nitta’nın site çevresinde daha fazla araştırma yapabileceği 1994 yılına kadar kavanozların etrafındaki kazıları engelledi. Kavanozların birçoğu savaş sırasında şiddetli bombalamanın yol açtığı sarsıntı dalgaları ile bölündü ya da çalındı.

Laos Kavanozlarının Ovası’nı Ziyaret Etme

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, turistlerin en çok uğradığı bölge, kavanozları görmek için Phonsavan kasabasına en yakın olanı. Basitçe “Site 1” olarak bilinen bu yer, ovadaki ilk durak ve şimdiye kadar bulunan süslü kavanozu gözlemlemek için bir zorunluluktur. Kavanozların Ovası’nı sevmenin tek gerçek yolu kendi hızınızda ve kendi düşüncelerinizle ilerlemektir. Tek başınıza burayı keşfetmek bir sorun değil, turistlerin her biri kavanozları görmek için yolculuğa çıkma eğilimindedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu