Geçmişe Yolculuk: Houaıxım Köyü (Asya)

Houaixim köyü, Asya kıtasında Laos ülkesinde bulunmaktadır. Turizm henüz diğer bölgeler kadar gelişmemiştir ancak bölge halkının güler yüzü ve samimiyeti ziyaretçilerinin daim olmasını sağlamaktadır.

Tekne Turları

Luang Nam Tha National Park’ ta yapılan tekne turlarının fiyatları tura katılan kişi sayısına göre değişiyor. Güçlü akıntı sebebiyle tekne turları ancak belirli zamanlarda yapılabiliyor.

Orman Yürüyüşleri

Houaixim Köyü, bambu ve muz ağaçlarından oluşan ormanlarla kaplıdır. Yüksek ve sık ağaçların ağaçların altında yürüyüş, ziyaretçiler ve yerel halk tarafından yılın her mevsiminde yapılabilmektedir.

Bitki Yapısı

Houaixim Köyü’ nün toprağı pek çok şifalı bitkinin yetişmesine uygun bir yapıya sahiptir. Bu bitkiler sıtma, tifo vb. pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca günlük hayatta da baş ağrısı, mide bulantısı, karın ağrısı gibi problemlerin çözümünde bitkisel yöntemler oldukça yaygındır.

Yer Şekli

Köyün yer şekli incelenecek olursa engebe ve yokuşların yok denecek kadar az olduğu, genel itibari ile dümdüz bir ovayı andırdığı görülür.

Mimari Yapı

Köy, genel olarak tahta evlerden oluşmaktadır. Bahçelerinden kümes ve hayvan kulübeleri eksik olmayan köy evleri görenlere çok eski zamanları hatırlatıyor. Evlerin mutfakları evin arka tarafında bulunuyor. Tuvalet ise çoğunlukla bahçenin içinde yer alıyor. Köy halkı duş almak için nehri kullanıyor. Evlerde ise banyo bulunmuyor. Nehrin suyu genel itibariyle serin olsa da bölge halkı bu duruma alıştığını ifade ediyor.

Genel Yapı

Köy; doğa ile iç içe, teknolojiden uzak, elektrik, dijital aletler ve internetten yoksun olması yönüyle huzurlu ve dingin bulunmaktadır. Adı çok duyulmamış olsa da her yaştan insanın özellikle tatil yapmak ve kafa dinlemek için tercih ettiği sessiz, tenha bir mekandır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu