Gebelikte İlaç Kullanımı Ve Gebeliğe Etkisi

Eğer bir bebek sahibi olmayı düşünüyorsanız veya gebeyseniz yediğinize, içtiğinize mutlaka dikkat etmelisiniz. Tabi ki bu yediğiniz içtiğiniz sadece besinler anlamında değil, ilaç kullanımı anlamında da olmalı. Çünkü sağlıklı bir bebek sahibi olmak için üzerinizde büyük bir sorumluluk bulunmakta ve 9 ay boyunca bu sorumluluğu üzerinizde taşımanız gerekiyor. Bir hastalık veya rahatsızlıktan ötürü ilaç alırız ve bu şekilde bir iyileşme yaşarız.

Fakat herkes tarafından bilinmektedir ki ve bilinmelidir ki ilaçların istediğimiz etkilerinin dışında istemediğimiz yan etkileri de bulunmaktadır. Bu nedenle kendi kararlarımıza göre ilaç almak asla doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Gebelik esnasında ilaç alımına normal zamankinden çok daha fazla dikkat edilmelidir. Çünkü sizin ilaçtan etkilenmeniz ile bebeğinizin etkilenmesi kesinlikle aynı ölçüde olmamaktadır.

Aldığınız ilaç emilerek kanınıza karışır ve tüm vücudunuzda kanınız aracılığıyla damarlarda dolaşır. Karnınızdaki bebeğinizin beslenmesi de sizin kanınızdaki maddeler aracılığıyla olmaktadır. Dolayısıyla kanınızdaki birçok madde gibi ilaçlar da bebeğin kan dolaşımına geçebilmekte ve bebeği de etkileyebilmektedir. Yani kullandığınız ilacı sanki bebeğiniz de kullanmış gibi olmaktadır. Annenin kullandığı ilaçtan bebek de etkileneceği için ilaçların büyük çoğunluğunun gebelerde kullanımı yasaklanmıştır. Hangi ilaçların gebelere verilip verilemeyeceğini belirlemek için ilaçlar kategorilendirilmiştir.

Bu kategoriler A, B, C, D ve X harflerinden oluşmaktadır. Gebeler veya gebe kalmayı düşünenler eğer kronik hastalıklarından ötürü bir ilaç kullanıyorlarsa veya kişi gebe kaldığını fark etmeden önce yanlışlıkla ilaç kullandıysa mutlaka doktoruna danışmalıdır. Doktoruna danışırken hangi ilaçtan ne zaman ve ne kadar aldığını mutlaka belirtmesi gerekmektedir.

Gebelik öncesinde ve gebelik esnasında bebeğin sağlığı için alınması gereken folik asit gibi bazı ilaçlar bulunmaktadır. Folik asit ile bebekte spina bifida adı verilen doğumsal anomalinin oluşması engellenmektedir. Dolayısıyla doktorunuzun tavsiye ettiği bu ve bunun gibi ilaçların belirtilen dozlarda alınmasının bir sakıncası bulunmamaktadır. Fakat şunu asla unutmayın: Doktorunuzun bilgisi dahilinde olmadan hiçbir ilacı kullanmayın. Bu hafif bir ağrı kesici veya bir vitamin olsa bile mutlaka ve mutlaka doktorunuza danışın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu