Gebelikte Alkol Kullanımı

Her annenin çocukları için yaptıkları fedakarlıklar vardır ve bu fedakarlıklar daha anneler gebeyken başlar. Anneler hamile kaldıkları zamandan itibaren yaşamlarında bir takım değişiklikler yaparlar. Bu değişiklikler herkes için farklıdır. Kimi anneler yemedikleri yiyecekleri ya da içecekleri yemek, içmek zorunda kalırlar, kimi anneler bazı alışkanlıklarından vazgeçmek zorunda kalır. İşte alkol de bu kötü alışkanlıklardan biridir.

Hamileyken alkol kullanımı hem anneyi hem de bebeği olumsuz etkiler. Hamileyken annelerin yediği, içtiği her şey aynı oranda bebeği de etkilemektedir. Ne kadar miktar alkol alındığında bebeği kötü etkileyeceğini tam olarak söylemek mümkün değil. Fakat alkol kullanan annelerin bebeklerinde gerçekleşen zararları söyleyebiliriz.

Alkolün Bebeğe Zararları

Hamileyken annenin aldığı alkol bebeği aynı oranda etkiliyor
Bebek ölü doğabiliyor
Anne düşük doğum yapabiliyor
Çocuk mental (zeka) gerilik olabiliyor
Çocuğun gelişmesi geri olabiliyor, özellikle yüz/baş bölgesindeki gelişim
Çocuğun ileride ki büyüme evrelerinde kolay hastalanabilmesine neden olur
Bebek sakat olarak dünyaya gelebilir

Alkolün bebekte oluşturduğu en kötü durum ise (FAS) Fetal Alkol Sendromudur. Araştırmalarda dünyadaki 100 canlı doğumdan ikisinde bu sendromun görüldüğü bulunmuştur. Bu sendrom bebeğin doğmadan önceki intrauterin dönemde çok fazla alkole maruz kalması sonucunda oluşur.

Bunun yanı sıra sadece hamileyken değil bebek doğduktan sonra emzirme zamanı da alınan alkol bebeği etkiler. Çünkü annenin sütüne alkol karışır ve bu alkol de emzirme esnasında çocuğa süt ile geçer.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu