Gebelik Zehirlenmesi Nedir?

Anne adaylarının gebelik döneminde en fazla yaşadığı sağlık sorunlarından biri de gebelik zehirlenmesidir. Peki gebelik zehirlenmesi nedir neden önemlidir ve nedenleri nelerdir dilerseniz makalemizin de ana konusu olan ve çokça merak edilen bu konu hakkında uzmanlardan derledğimiz bilgiler doğrultusunda sizlere bilgiler sunalım.

İlk olarak gebelik zehirlenmesinin genel tanımlaması hakkında bilgiler sunalım. Gebelik zehirlenmesi; Yüksek tansiyona bağlı olarak meydana gelen ve el, ayak ve yüz kısmında meydana gelen anne adaylarının yaşadığı bir sağlık sorunudur. Gebelik zehirlenmesinin en belirgin niteliklerinden biri de bazı durumlarda hafif seyirli iken bazı durumlarda ise oldukça şiddetli seyretmektedir.

Görülme Oranı Nedir?

Gebelik zehirlenmesinin genel tanımlaması hakkında bilgiler sunduktan sonra şimdi de gebelik zehirlenmesinin gebelikte görülme oranı hakkında bilgiler sunalım. Gebelik zehirlenmesinin gebelikte görülme oranı yaklaşık olarak %1 civarıdır. Dolaysıyla ülkemizde de görülme oranı bu civardadır.

Daha Çok Hangi Anne Adaylarında Görülmektedir?

Gebelik zehirlenmesi daha çok hiper tansiyon hastalığı bulunan anne adaylarında görülmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere gebelik zehirlenmesi yüksek tansiyona bağlı olarak meydana gelmektedir. Dolaysıyla gebelik zehirlenmesi daha çok hiper tansiyonu bulunan anne adaylarında görülebilmektedir.

Gebelik Zehirlenmesine Karşı Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Gebelik zehirlenmesi ciddi bir sağlık sorunudur. Dolaysıyla da uzmanlar anne adaylarını ve özellikle de yüksek tansiyon rahatsızlığı bulunan anne adaylarını bu konuda uyarmaktadır. Uzmanlar gebelik zehirlenmesine karşı yapılması gerekenlerin ise şunların olduğunu belirtmektedirler.

İlk adım doktora gidilmelidir. Ayrıca;

  • Anne adaylarının tansiyon ölçüm testlerini düzenli olarak yaptırmaları gerekmektedir.
  • Anne adaylarının tuzlu ve yağlı yiyeceklerden uzak durmaları gerekmektedir.
  • Anne adaylarının üzüntü, stres ve olumsuz düşüncelerden uzak durmaları gerekmektedir.
  • Anne adaylarının yalnızlıktan uzak durmaları gerekmektedir.

Görüldüğü üzere gebelik zehirlenmesinin önlenebilmesi açısından yapılması gereken bazı ayrıntılar bulunmaktadır. Dolaysıyla uzmanlar anne adaylarının gebelik zehirlenmesi rahatsızlığına maruz kalmaması açısından yukarıdaki ayrıntılara harfiyen uyması gerektiğinin altını çizmektedirler.

Uzmanlar gebelik zehirlenmesinin yalnızca yüksek tansiyona bağlı olarak değil ayrıca stres ve üzüntüye bağlı olarak da oluşabileceğinin altını çizmektedirler. Dolaysıyla anne adaylarının stres ve üzüntü durumlarından da kaçınmaları gerekmektedir.

Zaten yüksek tansiyon rahatsızlığı stres ve aşırı üzüntüye bağlı olarak meydana gelmekte ve bunun sonucunda ise gebelik zehirlenmesi ortaya çıkmaktadır. Makalemizde gebelik zehirlenmesi hakkında bilgiler sunduk.Umarız bu anlamda faydalı olabilmişizdir. Gebelik zehirlenmesi sorununa maruz kalınmaması açısından uzmanlar tarafından yapılan uyarıların dikkate alınması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu