Gebelik Diyabeti Anne İçin De Bebek İçin De Tehlikeli

Bazı gebelerde gebeliğe bağlı olarak diyabet rahatsızlıkları meydana gelebilmekte ve anne ile bebeği zor duruma sokabilmektedir. Anne gebelik sürecinde bir takım rahatsızlıklar nedeni ile diyabet sürecine girebilmektedir. Bu da bebeğin anne karnında olumsuz yönde etkilemesine neden olmaktadır. Diyabet hastası olmamasına karşı gebelik sürecinde diyabet rahatsızlığı yaşayan %5 oranında hamile bulunmakta bu da ciddi bir risk doğurmaktadır.

Bebekte Obeziteye Neden Oluyor

Anne karnında bebeğin diyabet riski ile karşı karşıya kalması bebeği doğuştan obeziteli olma riski ile karşı karşıya bırakabilmektedir. Anne karnında şekerin yükselmesi bebeğin ciddi sorunlar ile karşılaşmasına neden olarak olumsuz yönde etkiliyor. Kandaki şeker değerinin yükselmesi bebeğin yağ değerinin artmasına ve dolayısı ile obezite sorunlarına neden olabiliyor.

Diyabete Karşı Erken Önlem Alınması Önem Taşıyor

Anne adayının gebelik sürecinde diyabet olması hem kendine hem de bebeğe ciddi zararlar verebilmektedir. Diyabet riski taşıyan anne adayının bu nedenle beslenme düzenine dikkat etmesi önemlidir. Gebelik sürecinde diyabet olan anne adaylarının fiziksel aktivitelere de özen göstermesi beklenir. Bu aktiviteler anne ve bebeğe zarar vermeyecek şekilde olmalıdır. Örneğin tempolu yürüyüşler bu dönemde iyi gelebilmektedir. Gebelik sürecinde diyabet riski olan anne adaylarının diyet programı uygulaması da önemlidir. Bu nedenle bu riski taşıyan anne adaylarının diyetisyen eşliğinde gebelik sürecini tamamlaması gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu