Gebe Kalamamanın Başlıca Nedenleri

Hamilelik konusu hakkında en fazla merak edilen ayrıntılardan biri de gebe kalamamanın başlıca nedenleri nelerdir ayrıntısıdır. Özellikle de 35 ila 40 yaş aralığındaki bayanlar tarafından merak edilen bu konu hakkında uzmanlardan derlediğimiz bilgiler doğrultusunda sizlere bilgiler sunacağız.

Gebe kalamamanın nedenleri arasında bulunan sigara ve alkol dışında bazı başlıca nedenler de bulunmaktadır. Makalemizde bu başlıca sebeplerin neler olduğunu sunacağız. Dilerseniz birçok bireyler tarafından merak edilen bu konumuz hakkında makalemizde bilgiler sunalım. Uzmanlar gebe kalınmasını engelleyen bazı faktörlerin bulunduğunu belirtmektedirler. Peki nedir bu faktörler işte bu sorumuzun cevabını aşağıda sunmaktayız.

Gebe Kalamamanın Başlıca Nedenleri Şunlardır;

  • Yaş faktörü: Gebe kalamamanın başlıca faktörlerinden biri yaş faktörüdür. Özellikle 35 yaş sonrasındaki bayanların gebe kalamama potansiyeli oldukça yüksek olmaktadır.
  • Cinsel ilişkinin sıkça yaşanması: Gebe kalamamanın başlıca nedenlerinden biri de cinsel ilişkinin sıklıkla yaşanmasıdır. Uzmanlar bu anlamda cinsel ilişkinin düzenli olarak yaşanması gerektiğinin altını çizmektedirler. Yapılan araştırmalara göre haftada 1 defa cinsel ilişki yaşanması beraberinde gebe kalınmasının oldukça güçleştirmektedir.
  • Yumurtlayamama: Gebe kalınmasını engelleyen başlıca faktörlerden biri de yumurtlayamama faktörüdür. Tiroid bezlerindeki dengesizlik, düzensiz beslenme, aşırı kilo alımı ve aşırı zayıflığa bağlı olarak meydana gelen yumurtlayamama sorunu ayrıca başlı başına bir sağlık sorunudur.
  • Eşte sorunun olması: Gebe kalınmamasının başlıca nedenlerinden biri de eşte kısırlık probleminin olmasıdır. Dolaysıyla eşte bulunan bu gibi sorunlar hami kalınmasını engellemektedir.
  • Sağlıklı yumurtlamanın olmaması: Gebe kalamamanın başlıca sebeplerinden biri de sağlıklı bir şekilde yumurtlayamama durumudur.
  • Tüplerin tıkalı olması: Gebe kalamamanın başlıca nedenlerinden biri de tüplerin tıkalı olmasıdır. Önceki dönemlerde geçirilmiş olan herhangi bir cerrahi müdahale veya hastalığa bağlı olarak tüpler tıkanabilmekte ve bunun sonucunda ise bireyin gebe kalmasını engelleyebilmektedir.

Yukarıda da görüldüğü üzere gebe kalamamanın bazı başlıca sebepleri bulunmaktadır. Dolaysıyla gebe kalınmasında engel teşkil eden bu faktörlerinde ortadan kaldırılması gerekmektedir. Uzmanlar ayrıca gebe kalınmasını engelleyen sigara ve alkol gibi zararlı maddelerden de uzak durulması gerektiğini belirtmektedirler.

Gebe kalınmasını engelleyen tüm faktörlerden uzak durulmalı ve varolan faktörlerin de tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu ayrıntıları da sunduktan sonra hamile kalamamanın başlıca nedenleri hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız. Makalemizde gebe kalamamanın başlıca sebepleri hakkında uzmanlardan derlediğimiz bilgiler doğrultusunda sizlere bilgiler sunduk. Umarız bu anlamda faydalı olabilmişizdir.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Neden gebe kalamadığınız hakkında ilgili doktora başvurunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu