Fotoğraf Gezgini: Bangkok Kraliyet Sarayı(Asya)

Bangkok, Asya’da bir ülke olan Tayland’ın başkentidir. Şehir eski mimari yapılarıyla ve tapınaklarıyla öp plana çıkar. Bu anlamda dini turizme hizmet eder. Her yıl milyonlarca turist Bangkok şehrini ziyarete gelir. Görkemli tapınakları, dini mekanları ve çeşitli süslemeleriyle gelen ziyaretçileri kendine hayran bırakır. Wat adı verilen tapınakları gezmeden geçilmeyecek kadar muhteşem bir güzelliğe sahiptir. Wat Arun Tapınağı’nın izlenimine ise gün batımında doyum olmaz. Adeta şehre ayrı bir ışıltı ve güzellik katar.

Bangkok Şehrinin Etkileyici Güzelliği

Bangkok’taki en etkileyici yerlerden birisi de Kraliyet Sarayı’dır. Grand Palace adıyla da anılan bu saray kendi içinde birçok bölümden oluşuyor. Grand Palace, 1925 yılında kadar Tayland kraliyet konutu olarak kullanılmış. Bu sarayın içinde tapınaklar, devlet işlerinin görüşüldüğü yerler ve çok sayıda görkemli yapılar bulunuyor. Bu mimari yapı bir o kadar da tarih kokuyor. Sarayın en çok ziyaret edilen yerleri de dış ve merkez saray oluyor.

Eskilerden Günümüze Dayanan Mimarisiyle Grand Palace

Kraliyet Sarayı’nın ilgi duyulan bölümlerinden birisi de dış saray bölümüdür. Bu yapı ordu ve hazine işlerinin görüşüldüğü, Kralın da içinde bulunduğu özel bir mekan olarak karşımıza çıkıyor. Zümrüt Buda Heykeli de bu bölümde ziyaretçilerini bekliyor. Bu heykele Taylandlılar büyük saygı gösterdiğinden burada fotoğraf çekmek yasak. Diğer önemli yapılardan birisi de merkez saraydır.

Devletin tüm işlerinin görüşüldüğü yer olan bu mekanda birbirinden ayrı salonlar bulunuyor. Belki de herkesin en çok merak ettiği alan olan iç saray ise ziyarete kapalı. Bu yapı Kralın eşleri ve kızlarının yaşadığı ve özel hayatın yaşandığı yer olarak kullanılıyordu. Günümüzde ise Kraliyet Sarayı, düğün ve cenaze törenlerinin yapıldığı, dini günlerin kutlandığı yer olarak varlığını sürdürüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu