Filipinlilerin Dolmuşu: Jeepney (Asya)

Filipinler Güney Asya’da bulunan ülkelerden birisidir. Filipinler adını İspanyol Kral 2. Flip’den alıyor. Ülke 300 yılı aşkın süre İspanyolların hakimiyetinde kalmış ve İspanyol yaşam biçimlerinden etkilenmiş. Ayrıca Hristiyan nüfus da çoğunlukta bulunuyor. Filipinler çok sayıca ada parçalarından oluşuyor. Böyle olunca da doğal afetlerden çok fazla etkileniyor. Büyük şiddetli depremler, yanardağ patlamaları ve tsunami sık görülüyor. Bu doğal afetler sonucunda ciddi kayıplar yaşanıyor ve birçok kişi hayatını kaybediyor.

Filipinler Şehrinin Eşsiz Güzellikleri

Filipinler’e Rusların girmesiyle beraber turist sayısı da her geçen gün artıyor. Aynı zamanda bu şehir görkemli bir güzelliğe sahip… Yüksek ormanları insanlara yemyeşil bir manzara sunuyor. Üstelik volkanik dağlara da sahip bir bölge olan Filipinler gezi meraklılarını bekliyor.

İlginç Ulaşım Aracı: Jeepney

Jeepney ülkede kullanılan ulaşım araçlarının adı. 2. Dünya Savaşı yıllarından kalma tarih kokan bu araçlar görenlerin ilgisini çekiyor. Günlük hayatta ulaşım olarak kullanılan araçlardır. Savaşta kullanılan jeepler modifiye edilerek otobüs şekline dönüştürülmüş. Bu araçlarda arka kapı bulunmuyor. Ayrıca ücretler elden ele dolaşarak şoföre veriliyor. Kasa şeklindeki aracın üstü kapanmış ve yanlara oturuluyor. Şehir içi ulaşımında çok yaygın tercih ediliyor.

Asya’nın Güneyine Yolculuk Zamanı

Filipinler her mevsim sıcaktır. Aralık- ocak ayları arası yoğun sıcaklıklar yaşanmaz. Bu şehri gezmek isteyenler bu ayları tercih edebilir. Ayrıca Filipinler tayfunun yoğun yaşandığı şehirlerden birisidir. Genelde eylül ayında görülür. Filipinler’e bir aylığına vizesiz gitmek mümkün. Türkiye’den direkt uçuşlar olduğu gibi aktarmalı uçuşlar da bulunuyor. Ancak aktarmalı giderseniz daha ekonomik bir yolculuk yapmış olursunuz. Ayrıca Filipinler’de değişik aylarda festivaller düzenleniyor. Eğer bu festivallerden birine katılmak isterseniz seyahatinizi ona göre ayarlayabilir, renkli sahnelere tanık olabilir ve doyasıya eğlenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu