Fare Isırmasında Ne Yapılır?

Çeşitli mikrobik hastalıklara karşı tehlike altında olan fare ısırığına maruz kalmış hastaların, çok kısa sürede bu konuyla ilgili tıbbi yardım alması gereklidir. Fare ısırığı, insan vücudunun genelde bacak ve kollarında meydana gelir. Fare ısırığının ilk aşamadaki etkileri, ısırığa maruz kalmış kişide ateş, ciltte kaşıntı, halsizlik ve bölgesel ağrı olur. Genel tabiriyle fare ısırığı, fare humması olarak adlandırılır.

Fare Isırığının Getireceği Hastalıklar

Fare ısırığı ilk aşamada ateş halsizlik ve bölgesel ağrılar belirtilerini gösterse de, bunlar daha ciddi rahatsızlıkların ön belirtileri olabilir. Örneğin kuduz, veba, tifo, iltihaplanma gibi hastalıkların kapısını açabilir. Fare ısırığı, diğer bir adıyla “Sodoku” fare ısırığı hastalığı, farenin ısırarak insan vücuduna nüfuz etmesi, insan vücuduna nüfuz ederek deriye giren Spirillum minus mikrobunun kana karışarak vücuda dağılması, çok kısa sürede hastalığın yayılarak bulaşıcı hale gelmesi tehlikesi bulunmaktadır. Fare ısırığı hastalığı, farenin ısırdığı her kişide olmayabilir. Bunun sebebi, farelerin boğazında ya da burnunda yerleşmiş olan bazı bakteriler, insan vücuduna temas etmediği sürece ciddi rahatsızlıklara yol açmaz. Fakat, uzmanların uyarıları doğrultusunda farelerin boğazında ve burnunda bulunan bakterilerin ısırık anında vücuda temas ettiği ya da etmediğini bilinemiyor. Her iki durumda da risk teşkil etmektedir.

Fare Isırmasında Nasıl bir yol İzlenmelidir?

İlk aşamada fare ısırığına maruz kalan hasta, ısırılan bölgeyi bol suyla yıkanmalıdır. Tamamen kurulanıp dış havayla temas etmemesi için pansuman yapılmalı yaranın üzeri kapatılmalıdır. Tıbbi tedavi için, eğer imkan varsa sırt üstü yatarak hastaneye gidilmeli ve yaranın olduğu bölge kalp hizasından yukarıda tutulmalıdır. Fakat, fare ısırığı olayının meydana gelmesiyle panik yaşanabilir. Bu sebeple ayakta dahi olsanız, yara temiz tutulup havayla temas edilmeden hastaneye gidilmeli, uzman doktorların tedavisine başvurulmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu