Evde Yoğurt Nasıl Yapılır?

Sofralarımızın vazgeçilmez lezzetlerinden biride yoğurttur. Hemen hemen her yemekte sofralarımızda yoğurdu mutlaka hazır bulundururuz. Yoğurt, insan sağlığı için oldukça faydalı bir besindir. Ancak yoğurttan tam bir fayda almak için evde kendi yapımımız olan ev yoğurdunu tercih etmeliyiz. Çünkü piyasada bulunan hazır yoğurtlar ne yazık ki katkı maddesi içermektedir. İyi bir ev yoğurdu çok kısa zamanda ekşirken, hazır yoğurtlarda asla ekşime olmaz. Buda içeriğinde yoğun katkı maddeleri olduğunu gözler önüne serer. Bu yüzden ev yoğurdu yapmak sağlığımız açısından çok önemlidir. Ev yoğurdu yapmak çok basit bir iştir. Sadece püf noktasına dikkat etmek gerekir. Evde yoğurt nasıl yapılır diye merak edenlere minik ipuçları verelim.

Yoğurt bilindiği gibi kemiklere oldukça faydalı bir besindir. Ayrıca mükemmel bir antioksidan olup vücudumuzdaki toksinlerin atılmasına sebep olur. Tabiki ev yoğurdun etkisi tartışılmazdır.

Evde yoğurt nasıl yapılır, bilgi sahibi olmak isteyenlere kısaca ev yoğurdunun tarifini verelim. Öncelikle ana malzememiz olan 1 kilo sütümüzü derin süt tenceresine alıyoruz. Yoğurt yapacağımız süt organik olmalıdır. İsteğe bağlı olarak inek, keçi veya koyun sütü olabilir. Sütümüzü 10 dakika kadar kaynamaya bırakıyoruz. Sütümüz ılınınca serçe parmağımızla kontrol ediyoruz. Süt, elimizi kesinlikle yakmaması gerekir. Sonra içerisine bir yemek kaşığı yoğurt mayasını ekliyoruz. Son olarak tenceremizin kapağını kapatıp, üzerini kalın bir örtü ile örtün. 24 saat beklettikten sonra yoğurdunuz hazır olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu