Evde Tavşan Nasıl Beslenir?

Çocuklarda büyük ilgi uyandıran tavşanlar, bakımı kolay olan, uysal ve sevecen hayvanlardır. Tavşanları ev ortamında beslemek, biraz sorumluluk gerektirmektedir. Eğitme aşamasına çabuk uyum sağlayabilmeleri için henüz bebekken tavşan edinmek daha mantıklı olacaktır. Petshop’tan getirdiğiniz ilk gün tavşan, bir süre ürkek hareket eder fakat sonra size ve ailenin diğer fertlerine alıştığında, kendi evinde ve kendi ailesi ile yaşıyormuş kadar rahat hareket edecektir. Eve ilk getirdiğiniz tavşanı hemen yıkama olanağınız vardır. Gözüne su kaçırmadan yıkanmalı ve kurutma makinesini uzaktan tutularak, tüyleri hemen kurutulmalıdır. Evde tavşan nasıl beslenir ve bakımı hakkında genel bilgileri merak ediyorsanız yazımızın geri kalan kısmını okumanızda fayda göreceksiniz.

Bebek Tavşanların Bakımı

Henüz birkaç günlükken alınan tavşanlar, sadece hazır satılan özel mamaları ile beslenmelidir. Tavşanlarda doyma alışkanlığı olmadığı için maması az miktarda verilmelidir. Mama tabağı önüne konan tavşanlar, her dakika yer. Bu sebeple de her dakika tuvaletini yapacaktır. Oysa mama az miktarda ve 5 saat ara ile verilmelidir. Bebek tavşana, kendi maması dışında, haftada iki defa marul ve havuç verilebilir. Bebek tavşanların bakımı erişkin tavşanlara göre daha zordur. Çünkü burada dikkat çok önemli bir kavramdır. Bu konuda dikkatli olmak, ne yediklerini önceden bilmek ve bebek tavşanların gelişimini en iyi yerde sağlamak çok önemlidir.

Büyük Tavşanların Bakımı

Uzun süre evde tavşan besleyebilmek için tavşan mamasını evden eksik etmemek gerekir. Yine 5 saat ara ile mama ve günde bir defa marul veya havuç verilebilmektedir. Çok sık olmaması kaydıyla banyo yaptırılabilir fakat tüylerini kısa süre içinde kurutmak gerekecektir. Tavşanı, evin balkonuna veya bahçesine yapılan, büyük bir kafes içinde beslemek mümkündür. Evde beslediğiniz tavşanın bakımını, çocuklar kolayca üstlenecektir. Büyük tavşanların bakımı yavru tavşanlara göre daha kolaydır. Ona istediğiniz zaman yemek yedirebilir, sevdiği meyvelerden sebzelerden vererek evde doğal yöntemler ile besleyebilirsiniz. Alacağınız kafesin büyük olması tavşanın daha iyi hareket edeceğini gösterir. Bu nedenle evde tavşan beslerken büyük ya da küçük olmasını da dikkat etmeniz, bakımını en kolay bir şekilde nasıl yapmanız gerektiği hakkında bilgiler toplamanız gerekir. Bunun için daha önceden tavşan besleyen birinden yeterli bilgileri alabilirsiniz.Tavşanlar insanlara alıştığı zaman en sadık hayvanlardan birisi olurlar. Onları istedikten sonra sevginiz ile evcilleştirebilir,onlara gereken özeni en iyi şekilde sağlayarak gösterebilirsiniz. Evde tavşan beslemek istiyorsanız ve özellikle size alışsın istiyorsanzı bunun yavru olmasına dikkat ediniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu