Eşsiz Manzaraya Sahip Köy: Batad

Asya’da bulunan çoğu ülkede pirinç tarlaları bulunuyor. Filipinler’in Ifugao yöresinde yer alan Batad Köyü de bu pirinç tarlalarından birine sahip. Fakat sunduğu muhteşem ve göz alıcı manzarayla diğer pirinç tarlalarından oldukça farklı ve bu yönüyle onların arasından sıyrılıp kendini belli ediyor. Engebeli dağlık bir bölgede yer alıp kilometrelerce uzanan bu pirinç tarlalarını, Filipinliler dünyanın sekizinci harikası olarak görüyorlar. Ayrıca bu pirinç tarlaları UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de bulunuyor.

Batad’a Nasıl Ulaşılır?

Nüfusu 1500’den az olan bu köye ulaşmak ise biraz zor. Banaue Kasabası’ndan, ücreti Filipinler’in para birimiyle 30 peso olan otobüse binip, bozuk yollarda bir saat yolculuk ederek köye ulaşılabiliyor. Bu otobüste aslında köye tam olarak girmediği için otobüsün bıraktığı yerden köye yaklaşık 15 dakikalık bir yürüme mesafesi de kalıyor. Otobüsün yolcuları indirdiği yer ise bir kavşak. Bu kavşağın devamında bir patika bulunurken, bu patika takip edilerek köye ulaşılabiliyor. Patikanın bazı yerleri ise aynı yol gibi beton dökülmüş durumda bulunuyor.

Batad’a doğrudan giden hiçbir yol olmadığından dolayı köy de motorlu araç da yok. O yüzden Filipinler’in bu küçük ve eşsiz güzellikteki köyünü yürüyerek dolaşmak gerekiyor. Muhteşem bir manzara sunan pirinç tarlalarını daha yakından görmek için pirinç teraslarının kullanmakta mümkündür. Ancak fazla geniş olmayan bu bölümde sadece bir kişilik yürüyüşe yetecek kadar genişlik vardır. Bunun dışında dağların arasında bulunan bu köyde her taraftan muhteşem bir manzara seli akıyor.

Tappiyah Şelaleri

Köyden yaklaşık olarak 30 dakikalık bir yürüme mesafesi uzaklığında bulunan Tappiyah Şelalerinde yüzmek, o bölgede turistler için oldukça popüler bir aktivitedir. Şelalenin düştüğü yerin yüksekliği ise 70 metreyi buluyor.

Batad’ın Alt Köyü: Patpat Sitio

Çok fazla ilgi çekici yeri olmayan bu köy, Batad’ın alt köyüdür. Batad’dan buraya ulaşmak için ise 2 saatlik bir yürüyüş ve bir asma köprüden geçmek gerekiyor. Köprüyü geçtikten sonra pirinç teraslarına tırmanıp, en üste ulaşıldığında ise Batad’ın pirinç tarlaları ve Patpat Sitio’nun patates tarlaları daha rahat bir şekilde seyredilebiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu