Erken Doğum Nedir, Nedenleri Nelerdir?

Doğum eyleminin 36. hamilelik haftası dolmadan eylemin bebeğin doğumuyla sonuçlanmasına erken doğum adı verilir. Bu şekilde doğan bebek olgunlaşmamış ( prematüre ) olarak adlandırılır. İstatistikler hamileliklerin % 8’inin erken doğumla sonuçlandığını ortaya koymuştur.

Erken doğum sonrası dünyaya gelen bebeklerde özellikle akciğerler tam olarak olgunlaşmamıştır. Diğer sistemlerde de tam bir olgunlaşmama durumu söz konusudur. Bebek ne kadar erken doğarsa bu olgunlaşmama durumu o derece fazladır. Böyle bir doğumdan sonra geçen süreç bebek açısından son derece yoğun bir süreçtir. Bu yoğun bakım dönemi özel uygulamaların, özel bakımların ve müdahalelerin gerçekleştirildiği bir dönemdir.

Erken Doğumun Nedenleri

Doğum eylemi doğal süreci içerisinde kendi kendine başlayan bir eylemdir. Fakat bazı durumlarda bebeğin veya annenin hayatı açısından bir tehlike öngörülürse doğumu erken başlatmak için erken doğum kararı alınarak suni sancı ( indüksiyon ) veya sezaryen yöntemi ile doğum olayı gerçekleştirilir.

Erken doğum hadisesinin gerçekleşmesine neden olan birçok sebep vardır. Fakat erken doğuma en çok neden olan olaylardan birisi, bebeğin sıvısının olması gerekenden fazla olması, diğeri ise çoğul gebeliktir. Bu iki durum, rahimin gerilme kapasitesinden daha fazla gerilmesine yol açar ve bebeği bir yük olarak gören rahim bu ağır yükten kurtulmak için kasılmaya başlar. Dolayısı ile çoğul gebeliklerde doğum, tekil gebeliklerden daha erken başlar. Hele hele ikiz bebeğin üstünde bir gebelik söz konusu ise ( üçüz, dördüz vs ) erken doğum zaten olması gereken bir şeydir. Çünkü rahim haddinden fazla yük taşımaktadır. Genellikle doğum 36. Haftadan önce başlar.

Erken doğum nedenleri için söylenebilecek bir başka şey ise gebe annenin yaşam şekli ve yanlış tercihleri de söylenebilir. Alkol, uyuşturucu, sigara bunların arasında gösterilebilir. Ayrıca anne yaşı da erken doğum nedenlerindendir. 18-35 yaş arasının dışında kalan gebeliklerde prematüre doğum riski her zaman mümkündür. Sık sık doğum yapmak gene nedenlerden birisi olarak söylenebilir. Annede oluşan hipertansiyon problemi, gene annedeki akciğer, kalp, karaciğer ve böbrekle ilgili rahatsızlıklar erken doğuma neden olabilecek durumlardır. Bunların dışında da sayılabilecek nedenler vardır. Ama en sık görülen nedenler bunlardır.

Prematüre bebeklerde doğum ne kadar erken olursa bebek o derece risk altındadır. Çünkü bebeğin organları erken doğum haftasına göre az gelişmiş, daha az gelişmiş diye sınıflandırılır. Yani 32 haftalık prematüre bir bebeğin gelişmişlik oranı ile 27 haftalık doğan bir bebeğin gelişmişlik oranı aynı değildir.

Prematüre Bebek Sınıflaması

24-31 Hafta: İleri derece prematüre

32-35 Hafta: Orta derece prematüre

36-37 Hafta: Sınırda prematüre

Doğum haftasının yanı sıra doğum tartısına göre de sınıflandırma yapılır.

Düşük Doğum Ağırlığı: 2500 gramdan az

Çok Düşük Doğum Ağırlığı: 1500 gramdan az

İleri Derecede Düşük Doğum Ağırlığı: 1000 gramdan az

Yazımızın giriş bölümünde belirtildiği gibi erken doğum neticesinde dünyaya gelen bebekler erken doğum haftalarına göre özel ilgi ve bakım görmesi gereken bebeklerdir. Çok küçük ve kilosu düşük bebekler doğal olarak daha uzun süre yoğun bakımda kalırlar ama kilosu normale daha yakın doğan bebekler daha kısa yoğun bakım sürecinden sonra hastaneden taburcu edilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu