Endonezya’nın Kültür Başkenti: Yogyakarta (Asya)

Endonezya’nın Java bölgesinde bulunan Yogyakarta, bölgenin başkenti konumunda da bulunmakta. Tarih boyunca birçok krallığa ve kültüre ev sahipliği yapmasından dolayı tapınaklar şehri olarak bilinir. Şehre 42 kilometre uzakta bulunan Brobodur, Dünyanın en büyük Budist tapınaklarından birini içinde barındırmakta. Ülkenin geleneklerine bağlı olan bu şehirde yapılan festivaller ve eğlenceler turistlerin Yogyakarta’yı tercih etmesinde büyük bir rol oynamakta. Ilıman bir havada bulunan şehirde tropikal iklim görülmekte ve ortalama sıcaklık Endonezya’nın çoğu şehrinde olduğu gibi 25 – 30 derece arasında. Şehri yağışlardan uzak Aralık-Nisan ayında turistler daha fazla tercih etmekte.

Yogyakarta’nın Turistik Yerleri

Endonezya’nın ikinci büyük şehri konumundaki Yogyakarta, Bali adasından sonra da ikinci en büyük turistik şehridir. Tarihi tapınakları dolayısıyla turistlerin ilgisini çeken bu şehir Endonezya’nın ekonomik kazanımlarını oldukça karşılamaktadır. Ülkedeki nüfus sayısı toplu ulaşıma yatkın ve sıklıkla kullanmaktalar. Bu yüzden gezinizi yaparken ulaşım sıkıntısı yaşamayacaksınız. Bölgenin önemli ve popüler noktalarına otobüsle ulaşım sağlayabilir, merkezden uzak dağlık alanlarını da 4 kişilik motosikletler kiralayarak geçiş yapabilirsiniz.

Borobodur Tapınağı

Turistlerin Yogyakarta’ya geldikten sonra ilk ziyaret ettikleri yerlerden biri de Borobodur Tapınağı. Bu tapınak sekizinci yüzyılda kurulmuş ve içerisinde 504 buda heykeli bulunmakta. Borobodur’a gidebilmek için Maliboro caddesinde bulunan çok sayıda acentenin birinden yaklaşık 125.00 Rp’ye bilet almanız gerekmekte. Genel olarak tapınaklara ücretsiz giriş sağlanan bu ülkede nadir de olsa biletli giriş yapılan yerler bulunuyor.

Kültür Şöleni Bir Şehir

Yogyakarta bulunduğu konum bakımında oldukça fazla kültüre ev sahipliği yapmakta. 20. Yüzyılın başındaki kazı çalışmalarıyla birlikte ortaya tarihi eserler turistlerin ilgi noktası konumunda. Dini ve dili bakımından da birçok millete ev sahipliği yapan bu şehir Müslümanlık, Hinduizm, Budizm, Protestanlık ve Konfüçyanizm dillerinin ülke kararıyla resmi dinler olarak kabul görmesinden dolayı Endonezya’nın kültür beşiği rolünü üstlenmekte.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu