Endonezya’nın Kalabalık Başkenti: Jakarta

Endonezya’nın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri olan Jakarta, sadece Endonezya’nın değil aynı zamanda Güneydoğu Asya’nın da en kalabalık şehridir. Politik, kültürel ve ekonomik açıdan da Endonezya’nın merkezi olan bu şehrin, gurbetçiler arasında ”Big Durian” diye bir takma adı vardır.

Jakarta, ülkenin en gelişmiş şehri olduğundan dolayı sanayi merkezi ve hükümet merkezi olarak da tanınır. Şehirde yüksek düzeyde trafikten dolayı hava kirliliği oranı yüksektir ve nüfus kalabalık olduğu için anayollar çoğu zaman tıklım tıklımdır ve trafikte buna bağlı olarak birçok sorun oluşmaktadır.

Bu kötü özelliklerin dışında Jakarta, aynı zamanda Asya’nın gece hayatı, aktiviteleri ve gezip görülebilecek yerleriyle Asya’nın en harika ve heyecan verici şehirlerinden biridir. Şehirde alışveriş merkezlerinden, yeşil park alanlarına, tarihi yerlerden, gece hayatına kadar birçok gezip görülüp yaşanması gereken yerler vardır.

Jakarta’nın Tarihçesi

12. yüzyılda Portekizliler ve Avrupalılar bu topraklara geldikleri zaman kontrol hala o bölgenin yerlilerinin elindeydi. Ancak şehir, Müslüman bir prens olan Fatahillah tarafından fethedilen 1527 yılına kadar Portekizlilerin elinde kaldı. Bundan sonra 17. yüzyılda Hollandalıların eline geçen şehir, o tarihten sonra uzun süre Hollandalıların elinde kaldı. Fakat son olarak 1949 yılında, Hollanda buranın bağımsızlığını kabul etti ve şehir, Endonezya’nın başkenti oldu.

Jakarta’da Gezilecek Yerler Gelanggang Bung Karno Stadyumu

Çok amaçlı bir stadyum olan bu yerin, yaklaşık 120.000 kişilik kapasitesi vardır. Dünyanın en büyük stadyumlarından biri olan stadyumun inşası 1962 yılında bitmiştir ve aynı yılın 24 Ağustos günü büyük bir törenle açılışı gerçekleştirilmiştir. Günümüzde hala önemli müsabakalara ev sahipliği yapan bu stadyumun yapımında 12,5 milyon dolar harcanmıştır.

Monas

132 metre uzunluğunda olan bu anıt, Endonezya bağımsızlık mücadelesini anmak için inşa edilmiştir. Merdeka meydanının merkezinde olan Monas, Endonezya için savaşı simgeleyen en önemli yapılardan biridir.

Merdeka Başkanlık Sarayı

Endonezya’daki altı başkanlık sarayından biri olan bu saray, Endonezya Cumhurbaşkanı’nın resmi konutu olarak kullanılıyor. Aynı zamanda Endonezyalı yöneticilerin otorite merkezidir. Ayriyeten 17 Temmuz 2016’dan bu yana her pazar, sarayın bahçesinde halka açık bir muhafız töreni düzenleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu