Endonezya’dan Malezya’ya (Asya)

Kara ve deniz yüz ölçümleri toplandığı zaman dünyanın en büyük 7.ülkesi konumunda olan Endonezya, Hint ve Pasifik Okyanusu ile Avustralya ve Malezya arasında bir köprü görevi görmekte olan tropik bir takım adalar ülkesidir. Bu adaların en büyükleri Sumatra, Borneo, Java, Yeni Gine ve Sulawei’dir. Ülkenin başkenti olan Jakarta, nüfusun da en yoğun bulunduğu bölge konumunda. Ülkenin en büyük dağı konumundaki Puncaj Jaya Dağı, Papua’da bulunmakta ve 4884 metre uzunluğundadır. En büyük gölü ise Sumatra Adası’nda ki 1145 kilometre kare ile Toba Gölü’dür. Ülkenin iklimi tropik iklimdir. Yıl boyunca ortalama sıcaklığı 25 – 30 derece arasında bu ülke ılıman iklim seven turistler için ideal bir ülke konumunda.

Kültürlerin karması Endonezya

Ülkenin resmi dilinin Bahasa dili olmasına rağmen 270’den fazla etnik dili barındırmaktadır. Aralarından en çok konuşulanı ise Javanez’dir. Ülke Müslümanlık, Hinduizm, Budizm, Protestlanlık ve Konfüçyanizm dinlerini resmi dinler olarak kabul etmiştir. Nüfüsun büyük çoğunluğu Müslüman olan bu ülke dünyanın en büyük Müslüman nüfusuna da ev sahipliği yapmakta.

Güneyin Komşusu Malezya

İki ayrı adaya sahip olan Malezya’da bir güneydoğu asya ülkesidir. Ülke nüfusunun yarısından fazlası Borneo Adasında yaşamakta olan Malezya’da kalan nüfus Malezya yarımadasında yaşamaktadır. İsimleri Kuala Lumpur, Pulau Labuan ve Putraja olan 3 federal bölgeden oluşan Malezya’da 13 eyalet bulunmakta. Ekonomi olarak bağımsızlığını kazanan bu ülke ardından hızlı bir şekilde büyüme sürecine girmiştir. Petrol rezervlerine ev sahipliği yapmasından dolayı ekonomik olarak en kâr sağladığı ürünüdür. Turizm sektöründe gelen turistlerden yanı sıra Malezya’da kurulmuş olan Air Asia firması da ülkenin en önemli havayolu şirketi ve ekonomik kazançlarından biridir.

Doğa Tutkunlarının Tercih Sebebi

Ülkenin 800 kilometre doğusunda bulunan Malezya Borneo’su biyolojik olarak dünyanın en büyük bölgelerinden birisidir. Ülkenin en büyük 5. Büyük dağı olan Kinabalu Dağı yürüyüşçülerin sıklıkla tercih ettiği yerlerden. Doğal yaşamı bütün vahşiliğiyle hissetmek isteyen turistler Sabah ve Sarawak bölgesine uğramadan gezilerini tamamlamamaları önerilir. Ülkedeki nüfustan dolayı toplu ulaşımın popülerliği sayesinde gezmek istediğiniz yerlere hızlı ve ekonomik bir şekilde gidebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu